Vēlams jaunākus lieciniekus
Ir divu veidu testamenti - publiskie, ko gatavo pie notāriem, un privātie, ko var rakstīt mājās, ar savu roku parakstot. Spēkā būs abi. Tiesa, gan pie notāra, gan pašrocīgi rakstītajam būs nepieciešami vismaz divi liecinieki. Arī viņi parakstās, ka bijuši klāt testamenta tapšanas brīdī. Saskaņā ar likumu tie nedrīkst būt paši mantinieki un radinieki. Piemēram, ja visu mantu vēlas norakstīt kaimiņiem, par lieciniekiem nedrīkst aicināt arī kaimiņa radiniekus. I. Ķibilde iesaka izvēlēties labus paziņas, vēlams gados jaunākus cilvēkus. «Lai privāts testaments stātos spēkā, notāram būs jāaicina liecinieki un tie jānopratina, tādējādi gūstot apliecinājumu, ka testamenta tapšanas brīdī viņi tiešām ir bijuši klāt, nelaiķi pazinuši un viņš bijis rīcībspējīgs. Pretējā gadījumā - ja liecinieki neatnāk, notārs testamentu neatzīst par spēkā esošu,» skaidro I. Ķibilde.
Tāpēc arī būtiski izvēlēties gados jaunākus lieciniekus. Ja liecinieki izrādīsies arī aizgājuši viņsaulē, mantojuma tiesības tad atliks pierādīt tiesā, un, kā atzīst notāre, tas rada nopietnas problēmas.
Būtiska precizitāte
Rakstot testamentu mājās, svarīgi to labi uzrakstīt. Testamentu var rakstīt vienā teikumā, piemēram: «Es, (vārds, uzvārds), visu manu mantu, lai kāda tā būtu un kur atrastos, kas manā nāves brīdī man piederēs, novēlu (vārds, uzvārds).» Tas ir klasiskais teikums, ko raksta gan pie notāra, gan privātajos testamentos. Mantu var arī smalki aprakstīt līdz pēdējai karotītei. Atsevišķas lietas iespējams novēlēt dažādiem cilvēkiem, teiksim - gleznu mazdēlam, šujmašīnu māsīcai, pārējo īpašumu mazmeitai. Tad gan būs jāieceļ testamenta izpildītājs, kurš mantu dalīs. Parasti tā ir kāda uzticama persona.
Bet pats galvenais ievērot, ka dokumentam ir jābūt nosauktam Testaments un tajā jānorāda datums - spēkā stāsies pēdējā datumā parakstītais. «Svarīgi arī lietot visus vārdus - «Pēc manas nāves,» «novēlu» - lai būtu skaidri zināms, ka šis ir pēcnāves rīkojums. Arī cilvēkus pareizi nosaukt. Ja vectēvs, piemēram, raksta - «Manai mīļajai mazmeitai Grietiņai», - jāatceras pierakstīt uzvārdu, pareizu dzimšanas gadu un vietu. Personas kods var nebūt minēts, taču tad būs jādodas uz tiesu pierādīt, ka mīļā mazmeita Grietiņa ir tieši tā persona, ko bija domājis vectēvs. Rakstiet pēc iespējas skaidrāk!» iesaka I. Ķibilde.
Savukārt nekustamajam īpašumam, ko vēlas atstāt, aizejot viņsaulē, jānorāda konkrēta adrese. Piemēram, ja testamentā teikts, ka novēl dzīvokli, bet nav minēta adrese, tāds testaments stāsies spēkā ar grūtībām, jo mantiniekam vēl būs jāpierāda, ka aizgājējam tiešām piederējis konkrētais īpašums.
Pie notāra drošāk
Testamenta glabāšana skapītī pie gultas nav drošākais šī dokumenta uzglabāšanas veids. «Mēs, notāri, mēģinām cilvēkus pārliecināt gan pašu testamentu rakstīt pie notāra, gan pie notāra arī to glabāt,» atzīst I. Ķibilde.
Tas ir drošāk, jo, pirmkārt, pie notāra testaments nepazudīs. «Var būt situācija, kad testaments tiek glabāts dzīvoklī, tas novēlēts vienam radiniekam, bet pēc nāves dzīvoklī ienāk cits, kuram nekas nav novēlēts. Iespējams, tas otrs testamentu iznīcinās un neviens nezinās, ka tāds vispār ir bijis,» brīdina notāre.
Otrkārt, pie notāra glabātā testamentā neviens cits savas vēlmes nevarēs pierakstīt klāt. Treškārt un svarīgākais - pie notāra tapušā testamentā formulējumi būs precīzāki un tie būs precīzi izpildāmi. «Var mājās izdomāt, ko un kā cilvēks vēlas, un doties pie notāra, kurš ieteikts pareizāko juridisko formu, lai šo vēlmi varētu izpildīt maksimāli,» uzsver notāre. Testaments var saturēt ne vien novēlējumu, bet arī rīkojumu, piemēram, apkopt kapa kopiņu, kremēt utt. Var būt minēti arī dažādi noteikumi. «Piemēram, var novēlēt nepilngadīgajai mazmeitai dzīvokli, taču ar tiesībām to nepārdot, teiksim, līdz 25 gadu vecuma sasniegšanai. Vai arī, pārņemot uzņēmuma kapitāldaļas, mantiniekam saskaņot lēmumus ar uzticamu cilvēku, piemēram, advokātu,» situācijas raksturo notāre.
Publiskie testamenti, starp citu, nav apstrīdami, jo par publiska testamenta īstumu nevar izteikt šaubas, pret to var celt tikai viltojuma strīdu.