Lai radiatori tiešām pildītu savu sildošo funkciju un nebūtu vien tikko silts, dekoratīvs elements, vēlams tos laikus mainīt, kā arī rūpīgi sekot, lai apkures sistēma netiktu pakļauta rūsēšanas riskam.
Vienoti ar kaimiņiem
«Radiatorus būtu ieteicams nomainīt kompleksi visai mājai,» iesaka SIA Rettig radiators direktors Indulis Krūmiņš. Viņš norāda, ka joprojām ir ļoti daudz cilvēku, kas radiatoru maiņas procesu izvērš gandrīz vai slepenā pasākumā, turklāt nerēķinās ar kaimiņiem.
Kompleksās nomaiņas ieguvumu apliecinot Igaunijas pieredze. «Tur dzīvokļu īpašnieki kooperatīvi izlemj, ka vienlaikus visai mājai tiek nomainīta apkures sistēma, tiek uzlikti jauni tērauda radiatori un noslēgarmatūra, arī atpakaļgaitas vārsts un termoregulators. Tiek mainīti arī logi un veikta siltināšana. Rezultātā tiek panākta milzīga naudas ekonomija,» aicina ņemt vērā eksperts.
Viņš uzskata - ietaupījums esot tik liels, ka drīzā laikā sedzot visus bankas kredītus, kas ņemti projekta realizācijai, savukārt pēc gadiem pieciem, desmit jūtams reāls ietaupījums, jo apkures izmaksas esot daudzkārt zemākas.
Cīņa pret aukstumu
«Parasti cilvēki nonāk līdz radiatoru maiņai tajā brīdī, kad viņiem reāli sāk salt,» uzsver Indulis Krūmiņš.
Viņš secinājis, ka radiatoru maiņai ir trīs galvenie iemesli: tvaika konvektoru nomaiņas process daudzdzīvokļu namos, radiatoru aizsērēšana un neapmierinātība ar apkures elementu izskatu.
«Daudzos Rīgas namos ir problēma, ka bija uzstādīti konvektori, kas tika apkurināti ar tvaiku. Attiecīgi šie apkures elementi vairs nenodrošina nepieciešamo siltumu,» uzskata I. Krūmiņš.
Svarīgi sargāt no rūsas
Lai attālinātu radiatoru nomaiņu, tie pareizi jāekspluatē, taču pilnīgi pareizu ekspluatāciju ievēro tikai retais, spriež I. Krūmiņš.
«Apkures sistēmai jābūt slēgtai. Tas nozīmē, ka apkures sistēma netiek regulāri papildināta ar svaigu ūdeni, pretējā gadījumā var sākties rūsēšana,» skaidro eksperts. Privātmājās sekot ūdens daudzumam apkures sistēmās esot samērā viegli, savukārt daudzdzīvokļu namos esot ļoti ieteicams pavasarī apkures sistēmu noslēgt pilnībā. Tas jādara arī tāpēc, ka vasaras vidū kāda dzīvokļa īpašnieks pēkšņi varot izdomāt nomainīt radiatorus.
Pēdējā laikā aizvien biežāk vērojamas problēmas ar neapdzīvotiem dzīvokļiem, kuru iepriekšējie iemītnieki no tiem šķīrušies, jo nav varējuši nokārtot kredītsaistības, bet jauni iemītnieki vēl nav parādījušies. «Briesmīgākais variants ir, ja apsaimniekotāji šajās ēkās apkures sistēmā atstājuši ūdeni, radiatori un caurules ir vienkārši sasalušas un saplīsušas,» norāda I. Krūmiņš.
Jāprasa sertifikāts
Ja situācija nav glābjama un radiatori tomēr jāmaina, svarīgi vērsties pie sertificētiem speciālistiem. Šodien Latvijā esot diezgan daudz uzņēmumu, kuri «ne tikai piegādā radiatorus, bet arī izstrādā projektu, saskaņo to Rīgas siltumā, kā arī nomaina radiatorus. Tas ir vienkāršākais ceļš, kas būtu ejams jebkuram iedzīvotājam, kurš grib nomainīt dzīvoklī apkures radiatoru», skaidro Indulis Krūmiņš. Viņš iesaka izvēlēties tērauda radiatorus, jo tie «ātri uzsilst, ātri atdziest un telpas temperatūru tāpēc var noturēt vienā līmenī. Diemžēl, lai cik labi un ilgmūžīgi arī būtu čuguna radiatori, tur ekonomija nesanāks, jo čuguns ir inerts materiāls».
Par apkures radiatoru mainītāju lielo skaitu pārliecinos arī pats - internetā atrodu gan respektablas firmas, kas ar to nodarbojas, gan «vienkāršo» variantu sludinājumu portālā. Labākajiem meistariem, kā norāda I. Krūmiņš, pat reklāma neesot vajadzīga, un rinda stiepjoties pusotra gada garumā.
Radiatoru maiņas cena mēdz būt atšķirīga. Piemēram, būvniecības firmas Fermo noteiktā apkures radiatoru un konvektoru maiņas darba cena ir 35 lati par vienu radiatoru. Cauruļu un citu palīgmateriālu cena tiekot noteikta, izpētot projekta specifikāciju.
Radiatoru nomaiņu piedāvā arī Rīgas siltums. Ja darbu veic šī uzņēmuma speciālisti, darba izmaksas ir apmēram Ls 41,45, ieskaitot PVN, bet bez radiatora cenas.