Lai turpmākajos gados veicinātu kvalitatīvu darbavietu veidošanu un nodarbināto darba mūža pagarināšanos, pagājušajā nedēļā valdībā tika apstiprinātas Labklājības ministrijas izstrādātās Darba aizsardzības politikas pamatnostādnes 2016.-2020. gadam, informē ministrija.
Šajās pamatnostādnēs galvenie virzieni ir tieši darba aizsardzības prasību aktīva ieviešana, darbinieku veselības aizsardzības veicināšana, kā arī uzraudzība un kontrole. LM uzsver, ka īpašu uzmanību plānots pievērst tiem aktuālajiem riska faktoriem, kam līdz šim nav tikusi piegriezta pietiekama vērība, piemēram, psihoemocionālajiem un ergonomiskajiem darba vides riskiem, jaunu ķīmisko vielu izmantošanai u. c. Vienlaikus joprojām aktuālas ir arī klasiskās darba vides problēmas bīstamākajās nozarēs - troksnis, vibrācija, traumatisma riski, meteoroloģiskie apstākļi, veicot darbu ārā, utt.
Pamatnostādnes paredz plaši pievērsties arī sabiedrības informēšanai un darba aizsardzību skaidrot vienkārši, saprotami un aizraujoši, ņemot vērā dažādu mērķa grupu intereses un izmantojot mūsdienīgas un inovatīvas metodes. Plānots likt lietā sociālos tīklus, veidojot interaktīvas spēles, mobilās aplikācijas un dažādas e-vidē bāzētas sistēmas. Tāpat plānots izveidot tiešsaistē pieejamu interaktīvu darba vides riska novērtējuma rīku, elektroniskas aplikācijas darbinieku mācībām. Paredzētas arī konsultācijas bīstamo nozaru uzņēmumiem, lai uzlabotu darba vidi tajos.
Tāpat lielāka uzmanība tiks pievērsta arī drošai darba videi nestandarta nodarbinātības formu ietvaros. Šajos gadījumos drošība un veselības aizsardzība darbā mēdz būt nestabilāka, turklāt arī konstatēts, ka pašnodarbināto informētība un ieinteresētība darba aizsardzības jautājumos ir zema.
Tiesa, nepietiekama sabiedrības informētība par darba aizsardzības jautājumiem ir būtiska visas Latvijas darba vides problēma, rāda TNS Latvija un RSU Darba drošības un vides veselības institūta pētījums Darba apstākļi un riski Latvijā, 2012-2013. Tas arī apliecina, ka joprojām draudīgi šķiet daudzie nelaimes gadījumi darbā un augstais arodslimnieku, arodslimību un ar darbu saistīto slimību skaits, kas pēdējos gados ir audzis, kā arī vēlīna arodslimību diagnostika.