Ranger jaunais modelis Ford mērogos ir kā otrā atnākšana. Iepriekšējais modelis bija prasts kā grābeklis un cenas dēļ uzvarēja vairumā iepirkumu konkursu. Jaunatnācējs dižojas ar amerikāņu Ranger ārieni, un arī tehnika radīta pilnīgi no jauna. Katrā ziņā «spieķa» zem stūres, kas novilka uz priekšējiem riteņiem (!) uzlikto stāvbremzi, kabīnē vairs nav.
Isuzu D-Max stāsts ir citāds. Tā iepriekšējais modelis kā vairums japāņu pikapu ražots Taizemē, kur divreiz kļuva par Gada pikapu.
Ņemot vērā, ka tur ražo arī Toyota Hilux, Mitsubishi L200 un kādreiz ražoja arī Ranger, tas ir milzu kompliments. Tā kā Taizeme no Latvijas ir tālu, uz veco D-Max pie mums skatījās ar aizdomām, lai gan uz pārējo pikapu fona tas bija visai progresīvs «aparāts».
Kas attiecas uz jauno modeli, jūlijā vien reģistrēti 75 jauni Isuzu pikapi. D-Max prezentācijā Pērnavā pārliecinājāmies, ka Isuzu pircējs nav nošāvis greizi.
Pat cruise control
Saskaņā ar Ford reklāmu viens no Latvijas aukstākajiem punktiem Zosēni reindžeram ir nieks. Ranger esot darbojušies pat mīnus 40 grādos, turklāt 4,5 km augstumā virs jūra līmeņa, kur motorus žņaudz reāls skābekļa bads. Ko nu te Zosēni ar saviem 187 metriņiem... 2,2 litru turbodīzeļa jauda ir iespaidīgi 150 zirgspēki. Iespaidīgi tāpēc, ka pikapam daudz svarīgāks ir griezes moments, kas ietekmē automobiļa celtspēju un varenību bezceļa apstākļos.
Ranger tuvplānā gan ir tik monumentāls, ka zem pārsega viegli iztēloties kādu V8 benzīna rijēju. Ietraušoties kabīnē, dīzeļa troksnis ir mazāk dzirdams, taču joprojām ir tepat.
Ranger ir normāla kabīne ar vieglo auto elementiem, arī kādu labāku plastmasas gabalu un ērtiem sēdekļiem. Atlaižot sajūgu, tie kopā ar visu pārējo lec no vietas ar ērzeļa degsmi, un vadītājam veicīgi jāpaspēj slēgt ātrumus līdzi apgriezienus mīlošajam dīzelim. Jocīga sajūta!
Ford par katru cenu vēlējies novērst pat domu par jaudas trūkumu, tāpēc sastādījis pārnesumus īsus kā kāpostu stādāmajam kombainam. Taču citādi Ranger kļuvis līdz nepazīšanai civilizēts. Ar tukšu kasti tas vēl arvien braši kratās, taču šos grūdienus nevar salīdzināt ar pastāvīgo zemestrīci vecā modeļa dzelžos. Piedziņa no 4x2 uz 4x4 mainās ar elektronisku kloķīti, borta datora ekrāns ir tāds pats kā civilā Focus, nevēlamas slīdes uzmana modrā elektronikas acs. Vārdu sakot, visa kartupeļu romantika un salona mazgāšana ar šļūteni pieder pagātnei. Šim Ranger ir pat cruise control un lietus sensors. Zeme, atveries!
Apsveicami ekonomisks
Pateicoties sešpakāpju ātrumkārbai, Ford Ranger ir apsveicami ekonomisks, astoņi litri uz 100 km atkarībā no braukšanas stila, ceļa stāvokļa un pretvēja. To nevar nopirkt bālā pakaļpiedziņas izpildījumā (grūti iedomāties, kam tādu varētu vajadzēt), un modernu sešpakāpju «automātu» var pasūtīt jau bāzes dzinējam, nemaz nerunājot par grezno 3,2 litru mašinēriju ar 200 zirgspēkiem.
Uz diskusijām par pikapu kravnesības standartu Ranger skatās no augšas, jo minimālā ir 1128 kg.
Paļaujas uz elektroniku
Isuzu ir paveicies. D-Max var dabūt ar «pusotru» (Space Cab) vai dubultkabīni ar četrām normālām durvīm. Pirmo reizi modeļa pastāvēšanas vēsturē «automāts» pieejams arī darbam domātiem Space Cab, nevis tikai pašam dārgākajam Double Cab. Greznā dzinēju izvēle mūsu tirgū saīsināta līdz vienam 2,5 litru biturbodīzelim ar 163 zirgspēkiem un 400 ņūtonmetriem. Pārnesumu skaitļi un t. s. jaudas līkne Isuzu ir veiksmīgāk veidota nekā Ranger, un dzinējs pilnvērtīgāk izmanto pārnesumus.
Toties ātrumkloķis kabīnē dzīvo savu dzīvi tāpat kā vecos pikapos, un stūres regulēšanas diapazons ir minimāls. Ranger ar ieslēgtu 4x4 režīmu dažkārt pārsteidz ar dīvainu blakusefektu - griežoties tas pievelk riteni, it kā būtu ieslēgts diferenciāļa bloķētājs. D-Max šāda efekta nav un nevar būt, jo Isuzu atteicies no mehāniskiem bloķētājiem un paļaujas uz moderno elektroniku standarta ESP personā.
Ciktāl tas bija vērojams igauņu smilšu karjera pieveikšanā, vieglo auto koncepcija darbojas. Pārējais jau ir gaumes lieta. Ford Ranger ir izskatīgāks un it kā prestižāks - sevišķi, ja apskatām Wildtrack versiju. Isuzu D-Max ir «japānis» pēc skata un uzbūves, kas attiecīgi vairo uzticību konstrukcijai.
Abi pikapi ir nopietns pieteikums tirgus nišā, kas daudziem paliek nesaprotama, līdz atklājas, ka visurgājējs ar kasti ir vienīgais piemērotais transporta līdzeklis.