VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars atcerējās, kā viņu uzrunājuši augstu stāvoši Vienotības politiķi un prasījuši, lai godīgi pasakot, ko viņi vēloties, «jo skaidrs, ka demogrāfija jūs neinteresē, un arī valdību gāzt jūs negribat». R. Dzintaru izbrīna, ka neviens pat nepieļauj, ka «politikā var būt arī kāda ideja un tās vārdā esam gatavi kaut ko darīt». Uz vaicāto, vai VL-TB/LNNK negrib trešo ministra posteni, R. Dzintars atbildēja - apvienība vēlas gan premjera, gan finanšu ministra amatu, kam gatavojas nākotnē. «Taču šajā valdībā ministru pozīciju maiņa draudētu ar citu koalīciju. Mums vislielākās iespējas aizstāvēt savu programmu ir pašreizējās koalīcijas ietvaros,» uzsvēra R. Dzintars. Eiropas Parlamenta deputātam, TB/LNNK līderim Robertam Zīlem ir pamats domāt, ka «kolēģu publiskā pozīcija ir patiesa, jo demogrāfijai ir jābūt svarīgai valdības dimensijai».
Nemieru ceļ vairākkārt
VL-TB/LNNK pēdējā laika darbība atklāj atšķirīgu pozīciju ne tikai jautājumā par valsts budžetu, kurā NA pieprasa papildu finansējumu, par ko turpinās sarunas ar Labklājības ministriju. NA vairākkārt mainīja viedokli arī par divas reizes Saeimai otrreizējai caurlūkošanai nodotajiem grozījumiem likumā par tautas nobalsošanu un referendumu ierosināšanu, piedāvājot no koalīcijas atšķirīgu redzējumu par pirmajā parakstu vākšanā nepieciešamo parakstu skaitu. Pagājušajā nedēļā VL-TB/LNNK kopā ar opozīciju nobalsoja par Kārļa Seržanta (ZZS) priekšlikumu Krimināllikuma grozījumos, tajos paredzot mūža ieslodzījumu trešajā reizē pēc smaga nozieguma izdarīšanas. Vienotība pārmeta, ka tā tiek kavēta Latvijas pievienošanās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai, kam priekšnoteikums ir pretkukuļošanas normu ieviešana. Koalīcija vienojās projektu sadalīt. Pirmdien koalīcijas sēdē «bija nervoza saruna arī par Jāņa Brazovska atkārtotu apstiprināšanu Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēža vietnieka amatā», atzina Vienotības frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.
VL-TB/LNNK līderi uzskata, ka par J. Brazovski saņemtie fakti ir pietiekami, lai raudzītos pēc cita pretendenta šim postenim, un ceturtdien balsos pret kandidātu. «Ja Brazovskis kādam ir tik ļoti nozīmīgs, tad patiešām jādomā, kādas intereses tam ir apakšā,» sacīja NA frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis, kurš iesaka komisijai slēgt ar J. Brazovski līgumu un uz tā pamata izmantot viņa zināšanas.
Skatīsies, ko saņems
Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis domā, ka šis tas skaidrāks kļūs pēc jauna lidostas Rīga vadītāja izraudzīšanās Arņa Luhses vietā, kurš nez kāpēc tiek mainīts budžeta izskatīšanas laikā. «Jautājums ir nevis par demogrāfiju, bet par varas svirām un vai Vienotība ar VL-TB/LNNK atradīs kādu kompromisu,» uzskata A. Brigmanis. Viņaprāt, Vienotība nepieļaus valdības krišanu un ar nacionāļiem vienosies. ZZS ir noskaņota atbalstīt NA priekšlikumus budžetā.
VL-TB/LNNK varbūt patiešām negrib gāzt valdību, bet gan demonstrēt savu pozīciju un panākt ne tikai publicitāti, bet arī politiskos ieguvumus. Dzintara Rasnača sacītais to apstiprina: «Vienotībai nepatīk, ka atsakāmies no jaunākā brāļa - pastarīša - lomas un nedancojam pēc viņu stabules. Latviska Latvija ar nākotni bez demogrāfijas programmas nav iespējama.» Taču NA vēlmi pozicionēties un tās entuziastus kā Imantu Parādnieku varētu izmantot tie, kuru interesēs ir panākt izmaiņas, piemēram, ekonomikas ministra Daniela Pavļuta (RP) nomaiņu. Tādus signālus bija saņēmis gan ministrs, gan VL-TB/LNNK politiķi. «Mēs atbalstām Reformu partijas ministrus Robertu Ķīli, Edmundu Sprūdžu un Danielu Pavļutu. Tāds ir mans viedoklis,» uzsvēra I. Parādnieks. Dz. Zaķis nepieļauj ne lidostas Rīga vadītāja meklēšanu no politiķiem pietuvināto loka, ne to, ka kāds Vienotības atbalstītājs varētu gribēt kāda ministra nomaiņu. «Pat ja mums pagātnē bijusi draudzība ar atsevišķiem uzņēmējiem, tagad nekādas draudzības vairs nav,» teica Dz. Zaķis, kuram bija arī labā ziņa - VL-TB/LNNK esot atvērta diskusijām un viņš ir pārliecināts, ka līdz budžeta pieņemšanai partijas vienosies.