Vairums acu slimību (gan vienkāršs konjunktivīts, gan radzenes čūla, kas var beigties ar redzes zudumu) var sākotnēji izpausties visai līdzīgi - ar augšminētajām pazīmēm, tādēļ, lai noteiktu diagnozi un sāktu veiksmīgu ārstēšanu, vizīti pie veterinārārsta nedrīkst atlikt! Bieži acu slimības suņiem ir arī ļoti sāpīgas, piemēram, radzenes čūla un glaukoma dzīvniekam var izraisīt ļoti spēcīgu diskomfortu.
Ir vairākas acu slimības, kas izraisa pilnīgu vai daļēju aklumu. Saimnieki bieži pieņem lēmumu eitanizēt redzi zaudējušu dzīvnieku. Taču, ja aklums iestājas pakāpeniski, suns situācijai labi piemērojas, un vairumā gadījumu aklumam nevajadzētu būt par iemeslu eitanāzijai. Veterinārārstu praksē ir daudzi gadījumi, kad saimnieki nevar noticēt, ka viņu dzīvnieks ir pilnīgi akls, - tik labi tas piemērojies redzes vietā izmantot pārējās maņas.
Kā palīdzēt aklam dzīvniekam piemēroties apstākļiem?
Protams, akls suns nebūs piemērots medībām, bet neredzīgi suņi un kaķi var būt ļoti apmierināti ar dzīvi un sniegt daudz prieka saimniekiem, ja vien tiek ievēroti daži vienkārši noteikumi. Aklam dzīvniekam saasinās pārējās maņas, un suns, kas pilnīgi zaudējis redzi, ierastajā vidē - istabā, mājā, pagalmā, ikdienas pastaigu maršrutos - staigā kā redzīgs, jo ir pilnībā adaptējies.
Neredzīgu suņu īpašniekiem derētu ievērot dažus noteikumus, kas uzlabos četrkājainā aklā kompanjona dzīvi.
1. Centieties nemainīt vidi, piemēram, nepārbīdiet mēbeles. Jaunajos apstākļos sunim būs vajadzīgs laiks, lai pierastu pie jaunās kārtības.
2. Akli suņi pastaigās jāved tikai pie pavadas. Jālieto daudz balss komandu.
3. Brīvām pastaigām labāk norobežot nelielu pagalma daļu, lai dzīvnieks to iepazītu pilnībā.
4. Ļaujiet izmantot pārējās maņas pilnībā: suņa rotaļlietām jābūt ar smaržu un skaņu. Mēbeļu kājas un citus lielus priekšmetus var iesmaržot, lai suns spētu orientēties pēc smaržas. Iegādājieties vēl kādu dzīvnieku, lai aklais suns varētu sekot redzīgajam.
5. Nemainiet barības un ūdens trauku novietojumu.
6. Ja sunim aklums iestājies pēkšņi, kamēr dzīvnieks piemērojas jaunajiem apstākļiem, viņam var rasties dažādas uzvedības problēmas (depresija, agresija, bailes), tāpēc šajā periodā pret suni jāizturas īpaši uzmanīgi un iecietīgi.
* Universitātes Vetfonda veterinārārste