2015. gada 3. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā bija 829 eiro, vēsta Centrālās statistikas pārvalde (CSP) un informē, ka, salīdzinot ar 3. ceturksni pērn, darba samaksa palielinājās par 7,3%, apsteidzot pieauguma tempu šā gada 1. un 2. ceturksnī.
«Straujāk algas palielinājās privātajā sektorā (par 8,3% gada laikā), sabiedriskajā sektorā kāpums bija 5,4%,» izklāsta CSP pārstāve Kristīne Romanovska un turpina, «privātajā sektorā vidējā mēneša bruto darba samaksa bija 811 eiro, sabiedriskajā sektorā - 863 eiro, bet vispārējās valdības sektorā - 815 eiro.»
Vislielākā vidējā alga šā gada 3. ceturksnī bija finanšu un apdrošināšanas jomā, informācijas un komunikācijas pakalpojumu sfērā, enerģētikas nozarē, kā arī valsts pārvaldē. Savukārt zemākā vidējā alga bija izmitināšanas un ēdināšanas nozarē, izglītībā, mākslas, izklaides un atpūtas jomā, tirdzniecībā, kā arī administratīvo un apkalpojošo dienestu nozarē, liecina CSP dati.
«Sagaidāms, ka algu kāpums turpināsies,» norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis un uzsver, «tieši tie darbinieki, kas nosaka un veido uzņēmuma vērtību, varēs cerēt uz straujāku darba samaksas kāpumu.» D. Gašpuitis arī uzskata, ka «augstāku atalgojumu un straujāku kāpumu uzrādīs nozares, kurās ir mazāks ēnas īpatsvars un kuras tiek ciešāk uzraudzītas». Pēc viņa domām «kopējo darba samaksas kāpumu turpinās virzīt arī sabiedriskais sektors».
Jāpiebilst, ka atbilstoši CSP datiem Baltijā visaugstākā mēneša vidējā bruto darba samaksa šā gada 3. ceturksnī bija Igaunijā (1045 eiro), savukārt viszemākā - Lietuvā (735 eiro).
«Nav sagaidāms, ka algu pieaugums varētu nozīmīgi «bremzēties». Igaunijā šis mirklis tiek gaidīts jau vairākus gadus, bet kā nepienāk, tā nepienāk. Mūsu kaimiņvalsts ekonomika ir uz recesijas robežas, bet darba algu līmenis iet uz augšu,» situāciju komentē DNB ekonomikas analītiķis Pēteris Strautiņš.