Es gan šaubos. Turcija ir pārāk stipra. Turcijai ir milzīgi bruņotie spēki. Turklāt tā ir NATO dalībvalsts.
Kas tad tur īsti notiek?
Turcija atbild uz notikumu pāgājušonedēļ. Tas arī viss. Es nedomāju, ka tur kāds ir ieinteresēts lielā karā. Tas nav pirmo reizi. Atcerieties - toreiz Sīrija nogāza to Turcijas kara lidmašīnu. Sīrijā notiek ļoti liels un smags pilsoņu karš. Turcijā ir ļoti daudz bēgļu. Saspīlējums pieaug, un šādi incidenti ir paši par sevi saprotami. Tur jau turpat karo pār robežu starp dumpiniekiem un Sīrijas armiju.
Kas pašreiz notiek Sīrijā, preses interese par kuru, man liekas, patlaban sāk jau atslābt?
Tur notiek ļoti interesantas lietas. Amerika ir lūgusi Kataru un Saūda Arābiju, lai dumpiniekiem nepiegādā tik daudz ieroču.
Kāpēc? Neuzticas vairs tam, kas ir šie dumpinieki?
Man jāprecizē - lai nepiegādā smagos ieročus. Jo vieglie ieroči tiek piegādāti. Bet ļoti neprofesionālā veidā - dumpinieki sūdzas, ka tie par maz pienāk. Bet smagie ieroči tāpēc, ka - jo ilgāk šis konflikts ieilgs, jo vairāk rodas augsne ekstrēmajiem musulmaņiem - islāmistiem. Un tie tur sāk līst iekšā. Tad Sīrija var kļūt par to, kas agrāk bija Afganistāna ar talibiem un džihādistiem. Un tad tie var atgriezties tajā pašā Katarā vai Saūda Arābijā. Un turpināt to pašu darbu. Tāpēc ka - ja nedosi smagos ieročus dumpiniekiem, liela daļa jaunatnes aizies pie ekstrēmistiem. Jo ilgāk tas karš ilgst, jo sliktāk. Un tur mēs redzam, ka neko daudz nevar darīt, jo Apvienotajās Nācijās Krievija un Ķīna ir uzlikusi savu veto.
Vai ASV ir iespējams par šo jautājumu vienoties ar Krieviju?
Tad redzēs. Tas, kāpēc Krievija un Ķīna to dara, jo viņiem bail no tā paša savās zemēs. No Čečenijas Krievijā. Un varbūt Tibetas Ķīnā. Kas to zina.
Visu laiku notiek spekulācija, ka tūlīt, tūlīt Izraēla var uzbrukt Irānai. Cik reāli, ka šāds militārs konflikts var sākties?
Tas ir ļoti interesants jautājums. Jūs jau redzat, kas notiek ASV vēlēšanu kampaņas laikā. Netanjahu sliecas atbalstīt Romniju. Jo Romnijs vairāk atbalsta Netanjahu un drīzāk var pateikt: labi, brūc, ja tev vajag! Bet es nedomāju, ka tas notiks, jo Amerika ir pārāk nozīmīgs sabiedrotais Izraēlai. Un šis uzbrukums nenotiks, jo Amerika nu gan to nevēlas. Jo karš Tuvajos Austrumos vispār nevienam nav vajadzīgs.
Un «persiešu pavasaris»? Nesen kāds Izraēlas komentētājs runāja, ka Irānā varētu notikt «persiešu pavasaris», līdzīgs kā Arābu pavasaris.
Redziet, sankcijas smagi iedarbojas uz Irānu. Jo nupat ir notikušas demonstrācijas galvaspilsētā. Pēdējās vēlēšanās arī notika milzīga sacelšanās - 2009. gadā. Un, ja cilvēki zaudēs naudu, viss var būt. Jo naudas vērtība Irānā vairs nav nekas. Un cilvēki, kas izglītojās Austrālijā, Amerikā un citur, brauc mājās, jo viņi vairs nevar samaksāt par studijām. Un es domāju, ka te varētu būt kaut kas. Varbūt tam Izraēlas komentētājam ir taisnība.
Pagājušajā nedēļā mūsu valdība lēma pagarināt mūsu misiju Afganistānā. Mēs būsim pēdējie no tiem, kas izies no Afganistānas?
Nē, nu kā - visi paliks (smejas).
Franči iet projām…
Labi. Nu lielākā daļa iet prom 2014. gadā. Tie paši austrālieši, kas zaudēja savus karavīrus pagājušajā nedēļā, paliek līdz 2014. gadam. Bet ir diezgan skaidrs, ka arī pēc tam paliks zināms kontingents, lai turpinātu palīdzēt afgāņiem.
Palīdzēt kam? Karzajī valdībai? Karzajī valdība ar saviem korupcijas skandāliem nav īpaši populāra Afganistānā. Kā varētu izskatīties Afganistānas politiskā iekārta, kad šis lielais kontingents izies ārā?
Es jums ļoti piekrītu. Un es baidos prognozēt. Jo mēs par šo jautājumu diezgan pamatīgi diskutējām Rīgas drošības konferencē. Un tās ziņas nav labas. Jūs jau pareizi pateicāt, jo šai valdībai nav ideoloģijas, tai nav spēka, tā ir pilnīgi atkarīga no mums. Ko tad tu vari darīt bez tā? Kamēr talibiem ir ideoloģija, ir fanātisms un viņiem ir Pakistāna. Savukārt Pakistānai Afganistāna ir vajadzīga, jo tā baidās karot ar Indiju. Bet Indija ir daudz stiprāka. Tur ir tas suns aprakts. Ja Indija un Pakistāna neatradīs risinājumu savam potenciālajam konfliktam. Tur nekā laba nebūs tajā Afganistānā. Bet varbūt būs tā, ka reģionālās valstis atbalstīs katra savu grupējumu Afganistānā un karš turpināsies citādā veidā.
Vai tas nozīmē, ka Latvijas misija Afganistānā būs bijusi pa tukšo?
Nē, mums tomēr bija palicis parāds Afganistānai. Ja mudžahedini nebūtu uzvarējuši Padomju armiju, mēs šodien pie šī galda varbūt nesēdētu.