Pavisam aptaujāju 62 jauniešus, no kuriem 23 mācās vidusskolā, 21 - profesionālajā vidusskolā, 11 - pamatskolā un septiņi - sākumskolā. Tātad vairākums jeb 44 aptaujātie ir vecumā no aptuveni 16 līdz 20 gadiem.
Vispirms - fakts, kas mani nepārsteidza: 39 respondenti norādīja, ka viņu viedajam tālrunim ir Android operētājsistēma. Septiņi skolēni izmanto iOS ierīces, citi septiņi neuzskata savu tālruni par viedu, savukārt trīs norāda, ka viņu telefons ir pilnīgs «klucis», bet, kā izrādās, šiem «klučiem» tomēr ir pieeja internetam. Četri skolēni izmanto ar Symbian aprīkotu telefonu, bet diviem respondentiem ir BlackBerry telefoni.
61% aptaujāto skolēnu telefonā pārsvarā instalējuši sociālo tīklu aplikācijas. 8% pārsvarā instalējuši spēles, bet 29% - cita tipa aplikācijas.
Jautājums, kas mani interesēja visvairāk, bija: cik ilgi tu jau lieto viedtālruni? Gandrīz puse - 44% aptaujāto - atzina, ka viedtālruni lieto mazāk nekā gadu. 27% to dara 1-2 gadus, 18% - 2-3 gadus. 6% jeb četri skolēni atzinuši, ka viedtālruni lieto jau 4-5 gadus.
Tagad par pašām aplikācijām. Kuras tad ir skolēnu vidū iecienītākās? Patiesībā aptaujā izkristalizējās ļoti izteikts Top 3.
Absolūts līderis - Twitter. Šo aplikāciju kā savējo atzīmējuši vairāk nekā puse aptaujāto. Twitter ir sociālais tīkls, kurā lietotājs dalās ar īsiem ziņojumiem 140 simbolu ietvaros. Bet to visu jau var neskaidrot, vai ne?
Godpilnā otrā vieta - draugiem.lv. Latvijas sociālais tīkls, kurš vēl turas pretī Facebook. Domāju, arī te nerodas nekādi jautājumi, kāpēc daudziem jauniešiem telefonā ir šī aplikācija.
Nav īpaši pārsteidzoši, ka Top 3 noslēdz vēl viens sociālais tīkls - facebook.com. Būtībā tāds pats sociālais tīkls kā draugiem.lv, tikai nedaudz citāds. To, kuru sociālo tīklu (vai abus) lietot, parasti izšķir gaume.
Ko var izsecināt pēc šiem līderiem? To, ka mūsdienu jaunietim ir ļoti svarīgi, lai viņš saviem draugiem un ziņu plūsmai varētu piekļūt no jebkuras vietas. To, ka daudziem jauniešiem patīk dalīties un ražot saturu, ko parādīt draugiem. Un tas nemaz nav slikti. Protams, var jau arī runāt par drošību sociālajos tīklos, bet ne šoreiz.
Jāpiemin vēl dažas aplikācijas, kas aptaujā pazibēja visai bieži, lai gan pirmo triju vietu ieguvējas nespēj izkonkurēt.
Foursquare - vēl viens sociālais tīkls. Tā mērķis ir dalīties ar savu atrašanās vietu ar saviem draugiem.
Interneta pārlūks. Ir daudz dažādu WEB lapu, kuras jaunieši vēl joprojām pārskata šādi. Bieži vien arī sastopu jauniešus, kas tos pašus draugus skatās caur pārlūku, nevis aplikāciju.
Mūzikas atskaņotājs. Jaunietis un mūzika visbiežāk ir ļoti cieši sasaistīti. Ļoti daudziem jauniešiem ir svarīgi, lai mūzika vienmēr ir līdzi. Tas arī izskaidro biežo šāda veida aplikācijas lietošanu.
Swedbank. Kas to būtu domājis, bet skolēnam, sevišķi vidusskolēnam, ir svarīgi zināt par viņa naudu visu un visur. Šī internetbankas aplikācija parādījās daudzu vidusskolēnu atbildēs, un tas ir forši. Tas lauž manu un, iespējams, arī citu stereotipus, ka jebkurā brīdī zināt, kas notiek ar bankas kontu, ir svarīgi tikai strādājošiem cilvēkiem un biznesmeņiem.
Un vēl nevaru noturēties nepieminējis kādu aplikāciju, kas parādījās tikai dažās skolēnu atbildēs, tomēr ir uzmanības vērta. C:geo - aplikācija, kas paredzēta cilvēkiem, kam patīk slēpņot jeb nodarboties ar geokešingu. Tiešām prieks, ka jaunieši apvieno virtuālo pasauli ar īsto. Arī es esmu viens no slēpņotājiem.