Par pieciem latiem dienā
No rīta pēc desmitiem Centrāltirgus piena paviljonā pārsvarā apgrozās tieši seniori. Ne katrs pērk, un, ja arī pērk, tad mazos daudzumos. Piena produktu pārdevēja Svetlana stāsta, ka izveidojies pastāvīgs klientu loks. «Pierod pie viena pārdevēja un uz tirgu nāk regulāri, pat pēc 200 gramiem biezpiena. To un arī krējumu vecie ļaudis izvēlas pārsvarā. Viņiem svarīgi, lai produkti būtu svaigi, lai var nopirkt tikai mazliet un arī te seniori raugās, kuriem produktiem ir akcijas cenas.» Pārdevēja neslēpj - gadās, ka norēķinoties pensionāriem pietrūkst kāda santīma. «Bet piedodam, norunājam, ka atnesīs citreiz. Un ziniet?! Pēc nedēļas atnāk un neaizmirst atdot!» Ir bijušas situācijas, kad vecais cilvēks acīmredzami gribētu ko nopirkt, bet vispār neesot naudiņas. «Redzam - šis onkulītis tiešām nevar atļauties, tad iedodam tāpat. Jo pensionāri ar savu trūcību nespekulē. Viņiem transports par brīvu un uz tirgu brauc arī tikai paskatīties, starp cilvēkiem pabūt,» novērojusi Svetlana.
Viņas kliente Valentīnas kundze atbraukusi no Ķengaraga, lai sapirktu produktus vīra jubilejai, bet ikdienā iepērkas lētākajos lielveikalos. «Ar vīru ēdam piena produktus - piens, biezpiens, krējums, kefīrs ir katru dienu. Ar gaļu neaizraujamies. Dažkārt nopērku vistas fileju, vēl kādu saknīti klāt. Citreiz kā našķi atļaujos gurķīti, tomātiņu. Kartupeļus, burkānus iepērkam rudenī - pāris maisu ieliekam pagrabā un ar tiem pietiek. Es kartupeļus ēst nevaru veselības dēļ, no tiem pārtiek vīrs. Sev vāru putras - auzu, griķu, bet cik no tām putrām var pārtikt...» stāsta seniore. Par izdzīvošanu kundze nesūdzas - abiem ar vīru esot pensija un, kad nomaksā visus obligātos rēķinus, sarēķinājusi, ka pārtikai dienā drīkstot iztērēt piecus latus. «Dzīvot var, Dievs, dod tikai veselībiņu.»
Zina cenu atšķirības
Dora ceļu no Pļavniekiem gatava mērot, lai nopirktu svaigus produktus. «Vēl svarīgi, ka pārdevēji ir laipni, var parunāties. Uz tirgu braucu reizi nedēļā - tas ir pieradums, saglabājies kopš tiem laikiem, kad vēl dzīvoju centrā.» Viņasprāt, tirgū produkti esot gardāki, turklāt kundze izpētījusi, ka ne vienmēr lielveikalos tie ir lētāki. «Cenas salīdzinu. Piemēram, šis poļu biezpiens ir par 15 santīmiem lētāks nekā maā tuvākajā lielveikalā. Puskilograms pietiks nedēļai,» pirkumus izrāda seniore. «Vēl nopirku gabaliņu Šveices siera un saldētu zivi. Uzvārīšu sakņu zupiņu, un pāris dienām pietiks. Brauciens uz tirgu ir attaisnojies, turklāt esmu izstaigājusies.»
Sakņu un gaļas paviljonā senioru vecuma pircēju mazāk, ko nevar teikt par zivju paviljonu, kur pēc lētākām zivīm dažviet veidojas rindas. Pārdevēja Gaļina stāsta, ka visvairāk pensijas vecuma pircēju esot mēneša vidū, kad saņem pensiju - pērk salakas, reņģes, zivju zupas izlasi, bet atļaujoties arī ikrus. Dora gan biežāk pērk saldētās zivis: «Kad sagribas ko gardāku, atļaujos gabaliņu foreles. Divarpus latu par kilogramu nav daudz, turklāt man vienai jau nevajag kilogramu.»
Veselīgāk un lētāk
Izvēloties produktus, Vitālijam galvenais rādītājs esot kvalitāte. Zivis pērkot tikai te, tiesa, ne pārāk bieži. «Kādreiz nēģi nopērk, mencas fileju, karpu uz svētkiem. Augļus nopērk. Svētkos parasti izšauj visu pulveri,» neslēpj Vitālijs. Lai gan pensijas gados, viņš turpina strādāt. «Ja nestrādātu, tad gan būtu citādi. Šogad jau diezgan bēdīgi ar iztikšanu, siltuma rēķini augsti.» Taču ēšanai viņa ģimenē netaupa - cik vajag, tik ēd. «Kā jau pensijā. Uz diskotēkām vairs nelēkājam, tur naudu nevajag,» nosmej sirmais vīrs.
Cits zivju paviljonā satiktais kungs gados atteic, ka dodas iepirkties tur, kur sūta sieva. Šoreiz tīkliņā pāris kilogramu svaiga laša. Viņa kundze Irina stāsta, ka no šī pirkuma sanākšot gan zivju zupa, gan lašmaizītes. Lielveikalus viņi neapmeklē vispār: «Tur dārgāk, un vispār ļoti nepatīk supermārketi. Tirgū pērkam visu pārtiku - dārzeņus, gaļu, zivis. Protams, raugāmies uz atlaidēm, jo mums mazas pensijas.» Kā nerakstīta tradīcija reizi nedēļā doties uz tirgu pēc svaigām reņģēm esot arī Valentīnai no Ķengaraga: «Pensionāram reņģītes ir gan veselīgākais, gan lētākais produkts.»