WorkingDay Latvia reitingā, kas tiek veidots jau sesto gadu, pirmo vietu šogad izpelnījies uzņēmums Latvenergo, otrajā vietā iekļuvis Lattelecom, bet trešajā - Swedbank. Salīdzinot ar 2011. gadu, Top100 vislielāko lēcienu augšup piedzīvojuši divi darba devēji - Draugiem (12. vieta) un Accenture Latvijas filiāle (20. vieta).
Kā skaidro pētījuma veicēji, tas varētu būt saistīts ar IT speciālistu trūkumu darba tirgū, kā dēļ darba devējiem ir īpaši jāpiestrādā pie sava tēla spodrināšanas. Savukārt LMT pēc vairāku gadu atrašanās pirmajā vai otrajā vietā šogad pirmo reizi topā noslīdējis uz ceturto vietu.
WorkingDay Latvia pētījumā respondentiem tiek uzdots arī jautājums par aplokšņu algām, un noskaidrojies, ka to īpatsvars, salīdzinot ar pagājušo gadu, nedaudz pieaudzis un vislielākais ir celtniecības un NĪ apsaimniekošanas jomā - 33% aptaujāto norādījuši, ka aploksnē saņem daļu vai visu algu.
Pētījums arī rāda, ka, salīdzinot ar 2011. gadu, atalgojuma līmenis pērn pieaudzis vadītājiem un kvalificētiem speciālistiem, bet zemākā līmeņa darbiniekiem tas ir pat nedaudz krities.
Savukārt CV Market pētījumā savas pozīcijas iekārotāko darba devēju desmitniekā noturējuši tikai pieci uzņēmumi, kas tajā bijuši vēl pirms gada.
Darba ņēmēji iezīmējuši arī jaunas vērtības, pēc kurām izvēlas uzņēmumus, kuros gribētu strādāt.
Līdztekus stabilitātei, labam, garantētam atalgojumam, karjeras izaugsmes iespējām un apmācībai minēts arī gados jauns, pozitīvi lādēts kolektīvs, moderns aprīkojums, radoša vide, kurā katrs darbinieks var izpausties, interesanti uzdevumi, izaicinājumi, augstāk tiek vērtēti tie uzņēmumi, kas rūpējas ne tikai par klientu, bet arī par darbinieku ērtību, drošību un sakārtotu vidi, ir mūsdienīgi, perspektīvi un pelnoši.
Savukārt kā lietas, kas respondentu attieksmi pret darba devēju virza negatīvā virzienā, minētas iebiedēšanas taktika no vadības puses, sliktas atsauksmes no klientiem, sadarbības partneriem vai internetā, darbinieku neinformēšana par procesiem, kas notiek uzņēmumā, uzņēmuma pārdošana ārzemniekiem, novecojušas darba metodes, neelastīgums, kā arī tas, ja vienam darbiniekam jāveic vairāku darbinieku pienākumi.