N. Garbars piektdien rekonstruēja liktenīgo notikumu norisi - jau 6. septembrī robežsardzes aprīkojums fiksējis, ka trīs personas šķērso zaļo robežu ar Krieviju, tāpēc izlemts izvietot šajā vietā slēpni, kurā būtu divi vietējie robežsargi un divi no Aviācijas pārvaldes, kas ikdienā uz robežas nepatrulē, bet iesaistās robežpārkāpēju vajāšanas operācijās. Katram ticis noteikts savs uzdevums - O. Vilciņam un viņa kolēģim no Krivandas robežapsardzes punkta apsargāt aizturētos, bet Aviācijas pārvaldes darbiniekiem vajāt bēgošos kontrabandistus.
Tomēr 7. septembra vakarā pie robežas no Latvijas puses piebraucis auto ar vēl četriem cilvēkiem, kuri devušies uz Krieviju. Pēc brīža nu jau astoņi cilvēki atgriezušies no Krievijas puses, katrs nesdams melnus maisus ar cigaretēm.
Robežsargi pieprasījuši viņiem apstāties, raidījuši brīdinājuma šāvienus gaisā, bet prasībai pakļāvušies tikai divi - pārējie metušies bēgt. Aviācijas pārvaldes darbinieki dzinušies viņiem pakaļ un nošķīrušies, jo arī kontrabandisti nav bēguši kopā. Tālākais atstāts gan balstīts galvenokārt uz liktenīgos šāvienus izdarījušā robežsarga liecībām.
Viņš esot raidījis divus brīdinājuma šāvienus gaisā, bet pēc tam izdzirdējis, ka no mugurpuses šauj. Uztvēris, ka šāvieni raidīti uz viņu. Nokliedzies, ka ir robežsargs, bet šaušana nav pārtraukta, tāpēc viņš šāvis pretī. Aptuveni 8-10 metru tālumā esošais siluets saļimis, kad tam trāpījušas divas lodes, bet, tikai pieejot klāt, viņš konstatējis, ka tas bijis O. Vilciņš. Ievainotais robežsargs ar helikopteru nogādāts slimnīcā, bet mediķi nespēja viņu glābt.
Viens no aizturētajiem kontrabandistiem, kurš apgalvo, ka slēpies netālu no notikuma vietas, šādu versiju apstiprinājis. Kādēļ O. Vilciņš pametis posteni un devies vajāt bēgošos likumpārkāpējus, nav zināms. N. Garbars pieļāva, ka viņš vienkārši rīkojies pēc labākās sirdsapziņas, gribējis palīdzēt kolēģiem. Tobrīd mežā jau bijis tumšs, un, kaut robežsargiem bijušas nakts redzamības iekārtas, vajāšanā tās nav bijušas izmantojamas.
Paši kontrabandisti gan šoreiz neesot bijuši bruņoti, bet N. Garbars piebilda, ka grupas līderis jau iepriekš nonācis likumsargu redzeslokā, kad viņa dzīvesvietā veiktajā kratīšanā izņemti nelikumīgi ieroči un sprāgstvielas. Par iepriekš izskanējušo versiju, ka O. Vilciņš sašauts mugurā, N. Garbars teica, ka pirmatnējā apskate neliecina, ka tā būtu noticis, bet esot vēl jāsagaida ekspertīzes rezultāti.
Beigu beigās uzreiz izdevies aizturēt trīs kontrabandistus, pēc tam ar policijas palīdzību vēl četrus, bet astotais nākamajā dienā atnācis un pats padevies. Viņi esot veduši 159,8 tūkstošus cigarešu, bet tas nav lielākais cigarešu daudzums, kāds šogad aizturēts uz zaļās robežas. Vajāšana nav bijis ārkārtējs pasākums, jo pēdējā laikā esot arvien vairāk gadījumu, kad robežpārkāpēji cenšas aizbēgt no robežsargiem. Pagājušogad tā noticis septiņas reizes, bet šogad jau divpadsmit. Turklāt pieaudzis arī aizturēto akcīzes preču apjoms, un šogad jau aizturēti septiņi negodīgi robežsargi, kas vai nu snieguši ziņas kontrabandistiem, vai paši iesaistījušies kontrabandā.
Kriminālprocess pret kolēģi nošāvušo robežsargu pagaidām ierosināts pēc Krimināllikuma 12. nodaļas, tas ir, par nonāvēšanu, bet aizdomās turētā statusu vai kādu drošības līdzekli policija viņam nav piemērojusi. Disciplinārlietas tiks rosinātas pret nelaimē iesaistīto VRS daļu vadītājiem, lai noskaidrotu, vai, rīkojot operāciju, ievēroti visi noteikumi.