Pēc tam līdz ar portāla Draugiem.lv straujo attīstību uzsvars tika likts uz jau esošo paziņu "krāšanu" un uzcītīgu sekošanu līdzi viņu dzīvei, kas vēlāk izauga līdz tādām "variācijām par tēmu" kā īso tekstu Twitter.com vai bilžu Instagram.com. Pašlaik slavas stundu piedzīvo sociālie tīkli profesionāļiem, kuru prasmīga izmantošana var palīdzēt sasniegt plānotos karjeras mērķus.
Nu jau galvenajam celmlauzim Linkedin.com ar vairāk nekā 175 miljoniem lietotāju visā pasaulē pievienojušies vairāki sekotāji (Xing.com, Partnerup.com un citi), kas piedāvā platformu biznesa kontaktu veidošanai un noderīgai viedokļu apmaiņai. Atšķirībā no citiem tīkliem, kuru lietošana vairāk tiek saistīta ar izklaidi un nelietderīgu laika tērēšanu, šāda veida portālos tieši pretēji – laiks ir mērķtiecīgi jāinvestē. Viens no motivējošākajiem Latvijas piemēriem ir puisis, kuru ar Linkedin starpniecību strādāt uzaicinājis interneta milzis Google. Taču nezinu, vai tur ir vērts reģistrēties, ja nav vēlēšanās izmantot šī portāla piedāvātās iespējas – pieprasīt rekomendācijas, sākt diskusijas, pievienoties interešu grupām – un arī ja nav mērķa konkurēt starptautiskajā tirgū. Tas tikai radīs simtiem nevajadzīgu atgādinājumu e-pastā, lai pēc pacietības izsīkšanas vēl vairākas stundas pavadītu, meklējot, kā profilu vispār var izdzēst.
Par arvien ierastāku lietu kļūst arī vienkāršu sociālo tīklu izmantošana profesionālu mērķu labad, piemēram, izveidojot vienu publisku profilu, kurā esi redzams ar možu smaidu, baltā kreklā un stāstot par saviem sasniegumiem, bet otru – aiz deviņām atslēgām paslēptu –, kurā drīkst ielikt arī pa kādai bildei no iepriekšējās nakts ballītes. Jautājums, vai tas neveicina liekulīgas sabiedrības veidošanos, visiem cenšoties izskatīties garlaicīgi pareiziem un neievainojamiem. Protams, viss ir atkarīgs no izvēlētās profesijas, taču es šausmās nesaķeršu galvu, ja ieraudzīšu bildi ar pieklājīgo puisi no bankas klientu apkalpošanas nodaļas, kurā viņš redzams sandalēs un ar alus kausu rokās. Dažkārt brīva izturēšanās, kā arī nekautrēšanās paust savu viedokli un drosmīgi atklāt kādu no vājajām pusēm tieši var būt labvēlīga augsne darba piedāvājumiem.
Viss iepriekšminētais tikai iezīmē jaunu tendenci, ka ikviens cilvēks arvien vairāk kļūst pats par savu privātuzņēmēju, plānojot gan sevis kā preces pārdošanas mārketingu, gan veidojot individuālos korporatīvos tīklus. Tas nav slikti, ir taču kapitālisms, un izdzīvos stiprākais, gudrākais un veiklākais, taču jāatceras, ka zem visām šīm izskaistinātajām identitātēm tomēr atrodas cilvēks, kuru no citiem, starp citu, atšķir ne tikai viņa ieraksti CV.