Katram saprotams
Mākslas zinātniece Ksenija Rudzīte atklāj iemeslu, kāpēc Rīgas biržā bija iespējams ierīkot Rēriha kabinetu. Pateicoties Muzeju krātuvju kompleksa (Pārdaugavā, Pulka ielā 8) atklāšanai, Mākslas muzejs Rīgas birža var īstenot savu sākotnējo ideju – greznās ēkas telpas maksimāli izmantot ekspozīcijām, lai tās būtu publiski pieejamas. Šajā gadā paredzēts atvērt vēl divas pastāvīgās ekspozīcijas, no kurām pirmā ir veltīta Nikolajam Rēriham (1874– 1947).
"Rēriha ekspozīcija vienmēr bijusi daļa no visas muzeja ekspozīcijas. No 1974. gada Rēriha kabinets bija galvenajā ēkā – Rozentāla laukumā 1, kopš Mākslas muzeja Rīgas birža atvēršanas drīz pēc lielās izstādes Rērihs un Latvija mēs izveidojām pirmo Rēriha ekspozīciju, bet, tā kā tā atradās izstāžu zālē, laiku pa laikam tā bija slēgta. Otrā ekspozīcija mums atradās Austrumu galerijā, bet tur bija ļoti mazas telpas. Doma parādīt publikai mūsu brīnišķīgo kolekciju vienmēr bija," stāsta Nikolaja Rēriha mantojuma pārzinātāja Ksenija Rudzīte.
Mākslas zinātniece ir pārliecināta, ka Rēriha gleznas ir ļoti viegli uztvert, pateicoties tam, ka viņš izmantoja tīras, košas krāsas, ļoti vispārinātas formas. "Jebkuram cilvēkam ir saprotams, kas ir šajā gleznā," viņa saka, pievedot pie gleznas Līdzcietība, kur iemiesots budisma pirmais princips – līdzcietība un žēlsirdība pret jebkuru dzīvu būtni – Tibetas lama ar savu roku aizsargā dzīvnieku no mednieka bultas, "bet tā ir tikai virsma, aiz kuras slēpjas viņa pasaules uzskati, dziļi zemteksti un vēstījums, ko viņš vēlējās nodot."
Rērihs nepiederēja nevienai konkrētai reliģiskajai kustībai, bet viņa pasaules uzskati apkopoti grāmatu sērijā Dzīvā ētika. "Tās pamatā ir sintēze no Rietumu kristietības ētiskajiem principiem un Austrumu filozofijas principiem," stāsta Ksenija Rudzīte.
Nikolajam Rēriham pašam nav paticis izplūdušais apzīmējums "austrumu mistika", kuru bieži attiecināja uz viņa darbiem. "Viss miglainais un izplūdušais neatbilst manai dabai," viņš rakstīja. Šodien mēs viņu, iespējams, varētu saukt par humānistu, ideālistu, vizionāristu. Viņam piemita renesanses cilvēkam raksturīga daudzpusība – arī arheologs, filozofs, rakstnieks. Visā savā darbībā Rērihs apliecināja "augstākā Skaistuma un augstāko Zināšanu koncentrācijas" spēku.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 2. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!