Krievijā tas ir ļoti nozīmīgs kultūras notikums, jo amerikāņu XX gs. leģendas, ievērojamā komponista un diriģenta L. Bernsteina Mesa, kas komponēta 1971. gadā kā teatrāls skaņdarbs dziedātājiem, aktieriem, dejotājiem un orķestrim (Mass: A Theatre Piece for Singers, Players and Dancers) tur tikai tagad piedzīvo pirmiestudējumu. Šo darbu visā pasaulē iestudē reti tā vērienīguma un īpašās, daudzveidīgās mūzikas valodas dēļ, kurā akadēmiskās mūzikas pasaule satiekas ar populāro kultūru. Vēsturiskā pirmizrāde Krievijā ar Aināru Rubiķi pie diriģenta pults notika 29. janvārī.
Šis ir ļoti iespaidīgs un daudzslāņains mūzikas darbs. Piemēram, Mesā ir paredzēti divi kori, no kuriem viens ir "ielu" jeb tautas koris, kuram jāuzrunā publiku lielpilsētu sadzīves valodā. Savukārt Mesas galvenajam varonim, mācītājam, jādzied arī popmūzikas un Brodveja mūziklu manierē. Uzņemoties izaicinājumu iepazīstināt ar unikālo Mesu Krievijas publiku, latviešu diriģents Ainārs Rubiķis savā radošajā komandā līdzās iestudējuma režisorei Rēzijai Kalniņai iesaistījis vēl vairākus Latvijas māksliniekus. Kristaps Skulte veidojis scenogrāfiju, kustību partitūru kopā ar pazīstamo Krievijas horeogrāfu Kirilu Simonovu veidojusi Ilze Zīriņa, kostīmu māksliniece ir Anna Heinrihsone, savukārt gaismu mākslinieks ir Igors Kapustins no Igaunijas.
Mesu Bernsteins rakstīja Džona Kenedija Mākslas centra atklāšanai Vašingtonā 1971.gada septembrī pēc nošautā ASV prezidenta Džona Kenedija atraitnes Žaklīnas Kenedijas-Onasis pasūtījuma, lai godātu viņa piemiņu. Tas ir teatralizēts uzvedums, kura pamatā ir katoļu liturģiskais teksts, taču papildināts ar aktuāliem mūsdienu tekstiem, kurus rakstījuši pats Bernsteins un Brodveja mūziklu profesionālis Stīvens Švarcs. Latvijā Bernsteina Mesu iestudēja diriģents Māris Sirmais 2007. gada maijā uz Dailes teātra skatuves apvienojot Latvijas klasisko, džeza un popmūziķu spēkus, un galvenajā lomā pieaicinot Brodveja solistu Duglasu Vebsteru. Iestudējumā, kas tapis Aināra Rubiķa vadībā Novosibirskā, dzied vadošie Novosibriskas operas solisti Irina Čurilova, Sergejs Kuzmins, Anastasija Dmitrijeva un citi, kā arī operas koris, balets, orķestris un Novosibirskas A. Murova mūzikas koledžas studenti. Krievijā pazīstamā džeza dziedātāja Nataļja Soboleva uzņēmusies atbildību par Mesas "īpašo vokālu", mācot māksliniekus dziedāt viņiem līdz šim neierastā manierē.
Novosibirskas operas jauniestudējums izdevies vizuāli un muzikāli krāšņš, taču vienlaikus tas pievēršas sarežģītem ticības un reliģijas jautājumiem, arī par upurēšanu, raganu dedzināšanu, vilšanos un šaubām. "Uz skatuves ir nevis vienkārši izrāde, uz skatuves ir dzīve," teātra mājaslapā izteikusies Rēzija Kalniņa. Gaismojot izrādi, radīts efekts, ka personāži pēkšņi parādās no nekurienes un arī "izgaist" skatītāju acu priekšā, paceļas augstu virs cilvēku pasaules, pazūd un atkal parādās."
"Šodien ir īstenojies mans bērnības sapnis un es kā diriģents piedalos šajā brīnumā, ko man dāvājis Dievs. Kopš tā laika bijis daudz notikumu… Bijis visādi – pareiza un aplama rīcība un lēmumi, kļūdas… Taču tagad visa šī uzkrātā bagāža man ļauj ieraudzīt, cik mums šodien Bernsteina idejas un mūzika ir aktuālas un svarīgas, un, galvenais, nepieciešamas," tā pats Ainārs Rubiķis pamatojis savu izvēli un uzdrošināšanos savā otrajā sezonā Novosibirskas operas un baleta teātra galvenā diriģenta amatā.
Pirmizrādēm 30. un 31.janvārī Novosibirskas Operas un baleta teātrī sekos izrādes 29. un 30.martā.