Lielais dzintars divos koncertos 30. un 31. oktobrī atzīmēs piecu gadu jubileju. Svētku programmā ar Ģintaru Rinkeviču pie Liepājas simfoniskā orķestra galvenā diriģenta pults godinās pilsētai nozīmīgākos visu laiku mūzikas meistarus. Ieskatu Liepājas bagātajā muzikālajā vēsturē sniegs pianiste Agnese Egliņa, soprāns Margarita Vilsone un tenors Artjoms Safronovs. Gaidāma arī tikšanās ar pasaules zvaigzni – jauno vijolnieku Danielu Lozakoviču, kurš būs solists Pētera Čaikovska Vijoļkoncerta atskaņojumā.
Plānojot ij nenojautāt, kā visu nāksies mainīt?
Baiba Bartkeviča. Visa mūsu programma ir mainījusies jau no marta, tajā skaitā arī jubileja, kurai bija ieplānoti pieci vērienīgi projekti ar LSO, arī operas iestudējums. Gribējām dot godu diriģentam Imantam Resnim, kurš izcīnīja koncertzāles ideju. Bija iecerēta arī bērnu opera. Plānojam darbu tālāk. Šogad un nākamā gada pirmajā pusgadā vairāk uzstāsies latviešu mūziķi – Trio Palladio (22. 11.), koklētāja Laima Jansone programmā Trīs upes (13. 12.), Latvian Voices ar Jāni Strazdiņu (19. 12.), māsas Kristīne un Margarita Balanas ar LSO un Ģintaru Rinkeviču (18. 12.). Būs Jēkaba Ozoliņa 75 gadu jubilejas koncerts ar LSO un populāro mūziku. Janvārī – Latvijas Radio koris ar Pareizticīgo mūzikas programmu, orķestris Rīga ar programmu Džezā tikai meitenes, svinot pie mums vasarā ierakstītā Riharda Štrausa dziesmu CD izdošanu, Inga Kalna un Diāna Ketlere prezentēs jaunu Žana Sibeliusa un Sergeja Rahmaņinova kamermūzikas programmu. Februārī pirmoreiz Lielajā dzintarā viesosies Māris Kupčs ar baroka orķestri Collegium Musicum Riga. Savukārt vasaras programmā viesosies ārzemju mākslinieki. Reaģējot uz Covid-19 situāciju, arī Liepājas Mākslas forumā devām lielāku iespēju mūsu vietējiem māksliniekiem. Pildot distancēšanās prasību, kamermūzikas koncertsēriju Personīgi pārcēlām uz Lielo zāli.
Timurs Tomsons. Aicinot brīvmāksliniekus, kuri nestrādā profesionālajos mūzikas kolektīvos, varam viņus atbalstīt sarežģītajā situācijā.
Notikumu kalendārs jāmaina nemitīgi?
T. T. Šī problēma ir ne tikai Lielajam dzintaram, bet visā pasaulē. Nejūtamies vientuļi: Berlīnes filharmonijā un Amsterdamas Concertgebouw ir vēl sliktāk, jo ierobežojumi ir striktāki. Priecājamies, ka vispār varam strādāt. Elastīgi mainām programmu, pielāgojamies. Cilvēki tagad ir ļoti uzmanīgi ar biļešu pirkšanu. Pārplānojot koncertu datumus vai mainoties atļautajam klātesošo skaitam, sazināmies ar katru klausītāju. Mārketinga darbinieki ir pārslogoti. Mākslinieki saprot situāciju un ir ļoti pretimnākoši.
Pasaulslavenā Elīna Garanča solo koncertu pat nodziedāja divreiz pēc kārtas vienā dienā.
T. T. Esam ļoti pateicīgi, ka viņa bija ar mieru, neraugoties uz to, cik ļoti sarežģīta bija šī koncertprogramma. Nedomāju, ka tas būtu iespējams pirms Covid-19. Tas ir abpusējs darbs, lai tikai neapstādinātu procesu. Pašvaldību kapitālsabiedrību statuss liedza reģionālajām koncertzālēm saņemt no valsts dīkstāves pabalstus. Izdzīvot līdz šim brīdim ļāva jūlijā rastais Valsts kultūrkapitāla fonda papildfinansējums – 90 000 eiro. Esam visu pārplānojuši un šobrīd varu pateikt, ka ar šo finansējumu pietiks līdz gada beigām.
Arī pie jaunajiem ierobežojumiem – ne vairāk kā 300 klausītāju?
T. T. Cik būs atļauts, ar tik arī strādāsim. Ja simt – strādāsim arī ar simt. Protams, veicām striktas finanšu korekcijas un dārgos jubilejas projektus pārcēlām uz nākamo gadu. Hektora Berlioza Fausta pazudināšanu starptautiskā komandā ar diriģentu Imantu Resni un režisoru no Austrijas no šā gada oktobra beigām pārcēlām uz nākamo rudeni. Jubileju bija paredzēts noslēgt novembra beigās ar Freiburgas baroka orķestri, kura mākslinieciskais vadītājs Gotfrīds fon der Golcs turklāt ir mazmazdēls Rīdigeram fon der Golcam, kurš 1919. gadā vadīja vācu armiju, bija Liepājas gubernators un dzīvoja Liepājas muzeja ēkā. Visas saiknes jubilejā bija tik spožas un interesantas, tās apaugtu ar daudzām citām interesantām šķautnēm, bet pārliksim uz citu reizi. Tagad redzam, ka esam spēruši pareizus soļus un līdz decembrim varēsim izdzīvot.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 28. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!