Pēdējās nedēļas pasaule aizgrābti sekoja līdzi Taizemes drāmai, kur alu sistēmā, lietus ūdeņu iesprostoti, vairāk nekā divas nedēļas pavadīja 12 jauni futbolisti un viņu treneris. Krīze tika atrisināta. Taču pirms tam notikumā pats sevi paguva iesaistīt arī miljardieris un izgudrotājs Īlons Masks. Viņš vislabāk zināms kā ekskluzīvo elektroautomašīnu kompānijas Tesla un vairākkārt izmantojamo raķešu un kosmosa izpētes uzņēmuma SpaceX vadītājs. Masks, kurš bieži vien aktīvi iesaistās dažādās avantūrās, pieteicās palīdzēt glābšanas operācijā un neilgi pirms tam, kad ūdenslīdēji bija sākuši zēnu evakuāciju no alas, ieradās Taizemē kopā ar SpaceX inženieriem, lai piedāvātu savu risinājumu – nelielu zemūdeni (precīzāk, lodes formas kapsulu, kurā var ievietot vienu cilvēku), ko izmantot, lai zēnus izvestu ārā no pārplūdušās alas. Šis risinājums gan netika pieņemts. Kā, citējot glābējus, norādīja ABC un The Guardian, Maska piedāvājums esot nelietderīgs, jo applūdušais tunelis bijis pārāk šaurs.
Tomēr daudzi uzdeva jautājumu – vai zinātnieka iesaistīšanās krīzē nebija cinisks sabiedrisko attiecību gājiens? Nepilnu nedēļu pēc zēnu izglābšanas Masks, turpinot vietnē Twitter aizstāvēt savu ideju, šķietami iekarsa (par emociju patiesumu, iespējams, liecina fakts, ka ieraksts pēc pāris stundām tika izdzēsts) un pat nosauca vienu no glābšanā iesaistītajiem par pedo (saīsinājums no vārda pedofils), vēlāk gan atvainojās. Tas notika vien pāris dienu pēc tam, kad Masks intervijā Bloomberg bija norādījis, ka centīsies "uzbrukt cilvēkiem tviterī retāk". Tiesa, runājot par pazudušo futbolistu krīzi, jāmin, ka vismaz publiski Taizemes valdības pārstāvji bija pateicīgi par "ģeniālo izgudrojumu" un netaupīja tam cildinošus vārdus.
Tikmēr kāds interneta lietotājs portālā Twitter ironizēja par Maska prokrastināciju, norādot, ka miljardieris ir gatavs darīt jebko, lai nebūtu jāstrādā pie risinājuma, kas ļautu ātrāk saražot ļoti pieprasītās Tesla 3 automašīnas. Jāpiezīmē, ka Maskam ir tendence lēkāt no viena projekta pie otra, žurnālistiem un investoriem radot šaubas, vai tādēļ necieš iepriekš uzsāktais. Daudzi Masku salīdzina ar Džeimsa Bonda filmu ļaundari, citi viņu uzskata par ģēniju un cilvēces glābēju, radi sauc par nūģi, darbinieki salūst viņa prasīguma priekšā, taču, lai nu kā, Dienvidāfrikā dzimušais inženieris jau ir ierindojies starp tādiem vārdiem kā Tomass Edisons, Henrijs Fords un Stīvs Džobss.
Nūģis Dienvidāfrikā
Īlonu Rīvu Masku mēdz salīdzināt arī ar komiksu filmu varoni, industriālistu, miljonāru un pleiboju Toniju Stārku, labāk zināmu kā supervaroni Dzelzs vīru. Lai gan tagad Masks tik tiešām pieņēmies miesās un viņa biogrāfijas autore Ešlija Vanca norāda – viņš varētu izmantot savus plecus, lai izrādītu klasisku maskulīnu dominanci –, bērnībā izgudrotājs par supervaroņa tēlu varēja tikai sapņot. Masks dzimis trīs bērnu ģimenē 1971. gadā un līdz septiņpadsmit gadu vecumam audzis Dienvidāfrikas pilsētā Pretorijā, kas atrodas apmēram stundas braucienā no Johanesburgas. Pašreizējais uzņēmējs nāk no relatīvi turīgas ģimenes, viņa senči bijuši piedzīvojumu meklētāji, vectēvs no mātes puses pat kaislīgs lidotājs, kurš mira avionegadījumā. Pagaidām vienīgajā ar Maska svētību tapušajā viņa biogrāfijā (Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future/ Īlons Masks: Tesla, SpaceX un fantastiskās nākotnes meklējumi) teikts, ka Maska vecāki izšķīrās, kad Īlons bija pusaudzis. Tomēr nedz grāmatā, nedz citviet publiski līdz galam nav izskaidroti iemesli, kādēļ. Maska biogrāfijas autore Vanca norāda, ka problēmas bijušas ar tēvu – viņš, saskaņā ar citu Maska ģimenes locekļu stāstīto, esot bijis ļoti nepatīkams cilvēks. Pats Masks atteicies detaļās komentēt, kādēļ nozvērējies savus piecus bērnus neiepazīstināt ar viņu vectēvu – Erolu Masku. Miljardieris savu bērnību raksturo kā "nepriecīgu" – esot bijuši laimes momenti, bet kopumā šis posms viņa dzīvē "bijis smags". Tiesa gan, jāpiemin, ka Īlons pēc vecāku šķiršanās vismaz kādu laiku izvēlējies dzīvot kopā ar tēvu un gan viņš, gan viņa māsa un brālis atceras, ka devušies ar tēvu arī ceļojumos. Erols arī bija tas, kurš Maskam 12 gadu vecumā nopirka pirmo datoru.
Jau 1984. gadā vietējais žurnāls publicēja kodu Maska izveidotajai videospēlei, proti, jebkurš, ievadot 167 līnijas, varēja uzspēlēt Īlona radītu citplanētiešu šaušanas spēli. Savukārt par ģimenes leģendu kļuva stāsts, ka Īlons tālmācības programmēšanas kursu, kas bija paredzēts vairākiem mēnešiem, pabeidzis pāris dienās.
Maska draugi un radinieki atceras viņu kā klusu, dīvainu un viszinīgu bērnu, kuram patikusi zinātniskā fantastika, fantāzija un galda spēles. Viņam esot fotogrāfiskā atmiņa un ļoti labas spējas vizualizēt problēmas. Ģimenes locekļi un skolas biedri arī stāsta, ka Masks mēdzis atslēgties no ārējās pasaules, pazust savās domās un nedzirdēt ne vārda no citu teiktā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20. - 26. jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
ta nu gan