Mazdēlam Krišam lasīšanas rezultātā ir bijis daudz mazāk bail no pirkstā duršanas – piemēru tam, kā dzeja var ietekmēt cilvēku, ir minējusi Inese Zandere, stāstot par savu bērnu dzejas grāmatu Līze Analīze. Nupat viņa Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā saņēma Baltā Vilka laiviņu, Jāņa Baltvilka balvu rakstniecībā par savām trim 2023. gadā izdotajām bērnu grāmatām. Putni mūs redz, Izdomā sev auto un Neredzamie plāksterīši.
Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šogad tika pasniegtas jau 20. reizi. Lielākā valsts balva bērnu un jauniešu literatūrā tiek piešķirta kopš 2005. gada, tās misija ir veicināt bērnu literatūras attīstību Latvijā un starptautisko pazīstamību, kā arī stiprināt grāmatu lasīšanas tradīcijas sabiedrībā. Zanderei ar balvas dibināšanu ir ciešs sakars, tikpat ciešs kā Jāņa Baltvilka nāvei ar viņas apņēmīgu iešanu latviešu bērnu literatūras laukā, ko pati salīdzinājusi ar iešanu strēlniekos, uzreiz gan piebilstot, ka atšķirībā no īsto strēlnieku motivācijas, ejot bērnu literatūrā, nekam nav jāatriebjas – ja nu vienīgi skolotājiem, kas tevi mocījuši ar labas literatūras garlaicīgu pasniegšanu.
Kā atšķirt labu bērnu dzejoli no slikta? Vari uz to paraudzīties no divām pozīcijām – gan kā redaktore, gan kā sacerētāja.
Vienalga, vai runājam par dzejoli vai politiku, vai jebkuru citu dzīves jomu, kā atšķirt labu no ļauna – tā ir estētiska kategorija.
Estētiska, nevis ētiska?
Pie ētiskā nonāk caur estētisko. Vieglāk ir atbildēt, kā labu no ļauna atšķirt politikā. Tās manipulācijas, kuras ir bezjēdzīgas vai pat kaitīgas, lielākoties ir arī bezgaumīgas. Kādu cilvēku runas klausoties, tu pēc tā, kā cilvēks runā, ātri uzķer, vai viņa teiktajam ir jēga. Jo jēga rada labu formu. Labais, jēdzīgais, tas, kam ir kāda nozīme, virzība un ētiska pamatotība, rada ap sevi labu formu.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 2. - 8. augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!