Opera ir politiskā telpa, kurā varoņi un noziedznieki var strauji mainīties vietām, telpa, kurā var noklusēt vienus un glorificēt citus, – kultūrpētnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Dr. art. Deniss Hanovs secina savā jaunākajā grāmatā Sarkanā samta stāsti, kas iznāca pērn un ir veltīta Eiropas kultūras vēsturei operā. Taču kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā par šādu, neprognozējamu telpu pārvērtusies visa mūsu dzīve. Tādēļ arī SestDienas sākotnēji par mākslu plānotā intervija izvēršas sarunā par šodienu, pagātnes mantojumu, patiesību, meliem un to, kā dzīvot un sadzīvot tālāk sašķeltajā Latvijas sabiedrībā.
Ko mūsu sabiedrībā Latvijā aktualizē nu jau vairāk nekā mēnesi ilgstošais karš?
Diemžēl, karam sākoties, daudzi ir sapratuši, cik maz un vienlaikus daudz ir atkarīgs no mums katra. Tā ir sarežģīta emocionālā situācija. 24. februāra rītā, kad pirmoreiz dzirdējām par Krievijas uzbrukumu Ukrainai, man bija Mākslas akadēmijā jālasa lekcija kultūras vēstures kursā par apgaismību studentiem, bet manas domas un emocijas bija vienkārši bloķētas: kā es varu stāstīt par šo posmu XVIII gadsimtā, kad filozofi ticēja, ka cilvēks ir labs? Bija ārkārtīgi grūti atvērt muti un sākt runāt, jo šobrīd mēs hipertrofētā, šausminošā formā redzam, kā viena politiķa, valsts galvas egoisms, fantāzijas un murgi pārvēršas par globālu katastrofu. Nebūšu oriģināls, sakot, ka šis nav karš tikai pret Ukrainu. Šis ir karš pret Eiropas pamatvērtībām.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 1. - 7. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!