Domāju, ka var - tam ir visas iespējas. Ja runājam par H&M ienākšanu, tad tā ir laba zīme Latvijai, jo tas ir viens no lielākajiem pasaules zīmoliem, kas izvēlējies šeit atvērt veikalu. Tā ir zīme, ka Latvija ir ļoti laba testa vide. Mēs esam pa vidu starp Eiropu un Krieviju, attiecīgi pie mums ienāk daudzi starptautiskie zīmoli.
Jā, bet izskanēja bažas, ka tik liela spēlētāja ienākšana vietējiem modes dizaineriem radīs pamatīgas problēmas.
Es uz šo jautājumu skatītos pilnīgi citādi. H&M ir pieejama mode - labas, stilīgas lietas par salīdzinoši zemu cenu. Kas notiek tālāk - agrāk cilvēks, kurš gribēja par saprātīgu cenu būt stilīgs, iepirkās ārzemēs, tagad šīs iespējas vairs nebūs. Attiecīgi - ja cilvēks vēlēsies būt atšķirīgs no citiem, kuri iepirkušies Rīgas H&M, tad viņš vērsīs skatu vietējo dizaineru virzienā. Un - ja viņi būs konkurētspējīgi ar cenu un kvalitāti - tā būs viņu iespēja.
Un tomēr - kāpēc bija tāda ažiotāža tieši ar H&M?
Nu šāda ažiotāža ir ļoti labs mārketings pašam H&M, ko viņi veiksmīgi īstenoja, līdzīgi kā citur pasaulē Apple.
Kas ir Latvijas modes dizaineru mērķauditorija?
Šodien jau var teikt, ka šis segments ir ļoti dažāds. Ir kolekcijas ļoti ierobežotā apjomā - salīdzinoši dārgas, ar ļoti labiem materiāliem. Un ir komerciālas, kas tiek ražotas rūpnīcās, tātad salīdzinoši masveidīgi. Respektīvi, jūs varat nopirkt vietējā dizainera kleitu par 40 latiem un varat iztērēt arī vairāk par 200 latiem.
Man gan šķiet, ka vairākumam cilvēku ir priekšstats, ka Latvijas mode ir kaut kas dārgs...
Piekrītu - šāda klišeja pastāv, jo daudziem cilvēkiem objektīvi nav laika staigāt pa veikaliem un iegūt virspusēju priekšstatu. Tādēļ arī mēs rīkojam šo Riga Fashion Mood festivālu, kurā būs aplūkojami 35 Latvijas modes zīmoli, turklāt festivālā būs ne tikai modes skates, bet arī iespēja apģērbus uzmērīt un nopirkt Modes pop up ielā. Kopumā gribu uzsvērt, ka pēdējo triju gadu laikā vairāki modes dizaina zīmoli ir nostājušies uz šī komerciālās ražošanas ceļa. Piemēram, Aleksandrs Pavlovs, kurš ateljē līmenī strādā jau piecpadsmit gadu. Viņš savām kolekcijām izvēlējies linu, sācis apģērbus ražot rūpnieciski, attiecīgi vienības cena nepārsniedz simt latu.
Ir zināms, ka vietējām trikotāžas fabrikām ir laba sadarbība ar ārvalstu pasūtītājiem. Bet kā ir ar vietējiem dizaineriem? Bija sadarbība starp Natāliju Jansoni un Ogres trikotāžu - vai ir vēl kādi piemēri?
Jā, Ogre joprojām ir viens no lielākajiem trikotāžas ražotājiem Eiropā, un OT Stils sadarbojas arī ar Irinu Košakovu un Annu Ledu. Pirms gada OT Stils kopā ar Modes palātu rīkoja konkursu jaunajiem modes dizaineriem vecumā līdz trīsdesmit gadiem. Pieci modeļi, kas šajā konkursā uzvarēja, nonāks ražošanā un būs arī pieejami OT Stila veikalos. Ir arī mazāki ražotāji, kas sadarbojas ar vietējiem dizaineriem, bet par to objektīvi tiek mazāk runāts šī nelielā apjoma dēļ.
Latvijā kļuvis moderni atbalstīt vietējo ražotāju pārtikas izvēlē - vai šī tendence parādīsies arī apģērbu segmentā?
Tā tam vajadzētu būt - mēs esam diezgan zaļi domājoša sabiedrība, attiecīgi pircējam vajadzētu novērtēt arī to, ka mūsu dizaineri strādā ar dabiskiem, veselīgiem audumiem. Turklāt izvēle ir plaša ne tikai cenu ziņā, par ko jau ieminējos, mums ir gan vietējās, ja tā var teikt, izejamo tērpu līnijas, gan džinsi.
Kā Latvijas modes dizaineriem veicas ar lielās pasaules iekarošanu?
Dažādi. Ir modes dizaineri, kuri ir sapratuši to pamatlietu, ka vispirms ir jāapgūst Latvijas tirgus, jākļūst mīlētam šeit, jo, kā jau teicu, Latvijas tirgus ir laba testēšanas vieta. Un ir otra tendence - jauni, ambiciozi cilvēki saka, ka Latvija nav viņu mērķa tirgus, un uzreiz dodas uz Eiropu, Āziju. Jā, arī Austrumu tirgiem, jo Latvijas modei tradicionāli raksturīgi izteikta silueta līnija, sievišķīga, labi audumi, un tas interesē Austrumu tirgus. Ir vairāki zīmoli, kas strādā arābu valstīs, t. sk. bērnu apģērbu zīmoli. Eiropā viņi strādā Skandināvijā, Centrāleiropā un, protams, Krievijā.
Kas ir Riga Fashion Mood?
Festivāls, ko organizē Latvijas Modes dizaineru biedrība, sāksies jau šonedēļ, no ceturtdienas līdz sestdienai. Tā ietvaros tiks izrādītas 20 Latvijas modes zīmolu kolekcijas. Ceturtdien varēs novērtēt jaunos dizainerus, piektdien - jau ar lielāku pieredzi - Keita, Košakova, Pavlovs un citi.