Nupat Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersonas paudušas, ka mācību gada noslēguma eksāmeni notiks kā parasti, lai arī mācības skolās šopavasar notiek attālināti. Esat Twitter par to paudusi bažas. Kāpēc?
Man šī ziņa bija pārsteigums, jo līdz tam bija vēstījumi, kas lika saprast, ka 9. klašu skolēni eksāmenus nekārtos, bet par 12. klašu beidzējiem vēl domās. Šajā situācijā ir ļoti daudz šaubu, neziņas, neskaidrību.
Kas satrauc visvairāk?
Es gribētu teikt – vai kāds no tiem, kas lemj par eksāmeniem, vispār ir izvērtējis un sapratis, kā šobrīd notiek attālinātais mācību process Latvijas skolās? Es redzu, ka skolotāji strādā pāri saviem spēkiem, reizēm jau ir izdeguši, un tā jūtas arī daudzi skolēni un viņu vecāki. Jo krīze pienāca ļoti pēkšņi, mēs visi tikām iemesti šajā procesā, un mēs visi, manuprāt, darām labāko, ko varam izdarīt, lai šo procesu nodrošinātu. Skolotājiem ir jāapgūst pilnīgi jauna pieredze, jāpārskata mācību saturs, pasniegšanas veids.
Visi spēj pielāgoties?
Mēs strādājam divās platformās, viena no tām – Microsoft team – ļauj man būt klāt mācību procesā katrā klasē un tiešsaistē redzēt, kas notiek. Šis process notiek. Es pieļauju, ka mācību procesa īstenošana katrā skolā ir atšķirīga, izmantojot arī citas sistēmas. Un mēs neesam arī simtprocentīgi pārliecināti, kāds ir šis process otrā pusē – mājās, skolēnu ģimenēs. Viena lieta, manuprāt, ir nodrošināt šo procesu, lai mēs varētu pabeigt mācību gadu, izvērtēt mācību saturu, tomēr domāju, ka mēs arī visi apzināmies, ka, iespējams, mums nākamajā mācību gadā nāksies atgriezties pie tām tēmām, kas šogad netika klātienē mācītas. Man šķiet, skolotāji un skolas ir izdarījuši ļoti daudz, šo procesu nodrošinot, radot arī zināmu drošības sajūtu, ka ar mācīšanos viss ir daudzmaz kārtībā. Daudz ir izdarījusi arī ministrija, arī veidojot apmācību caur televīziju, interneta platformām. Bet, runājot par eksāmeniem, ir ļoti daudz nezināmā. Pirmkārt, mēs neviens nezinām, kāda būs situācija jūnijā. Tikko mums visiem teica: "Paliec mājās, neej ciemos pat pie saviem vecākiem!", nu saka, ka būs jāiet uz eksāmeniem!? Kā to nodrošināt? Cik droša būs situācija? Skaidrs, ka tas būs stresains process. Kā jutīsies skolēni? Kā skolotāji? Kā skolā varēs nodrošināt distancēšanos?
Nav izslēgts, ka līdz mācību gada beigām ārkārtas stāvoklis būs atcelts.
Iespējams, mēs maija vidū atgriezīsimies klātienes skolā, vēl to nepilno mēnesi mācīsimies un šie eksāmeni varēs arī notikt. Bet šobrīd mēs to nezinām. Neviens. Un tas rada ļoti lielu stresu.
Otrkārt, mēs nezinām, kā reāli notiek zināšanu apguve. Tomēr mācīties klātienē ir pilnīgi kaut kas cits nekā mācīties šādā attālinātā veidā. Mēs nevaram zināt, kas notiek katrā mājā, ar kādām tehnoloģijām, kā un cik daudz skolēni mācās, kā viņi uztver mācību vielu.
Līdz ar to mans lielais jautājums ir – ko iegūsim no tā, ka būs eksāmeni? Teiksim, ja 9. klases beidzējiem būs kaut kāds atvieglots eksāmens. Ko mēs ar to gribam panākt, ko pierādīt? Ja skolotājs var vadīt attālināto mācību procesu, kāpēc mēs neuzticamies viņa ieliktajai atzīmei?
Tieši tāpat par 12. klašu beidzējiem. Pagājušajā mācību gadā mēs šausminājāmies par ļoti zemajiem matemātikas eksāmenu rezultātiem. Tika analizēti cēloņi, vaina nebija tikai skolēnos vai skolotājos, bija skaidrs, ka kaut kas ir jāmaina gan skolotāju sagatavošanā, gan mācīšanas metodikā. Bet jautājums ir: vai šogad šāda eksāmena rezultāti varētu būt labāki? Un ko mēs ar šiem rezultātiem darīsim? Vai šie rezultāti apmierinās absolventus? Ja mēs krīzes laikā esam apstādinājuši gandrīz visu, vai nevaram apstādināt arī eksāmenus? Vai citās valstīs Eiropā arī notiks šādi eksāmeni? Varbūt Eiropas valstu izglītības ministri vai valdības var vienoties, ka šajā gadā ir krīzes laiks un attiecīgi izglītības sertifikāts izsniedzams bez eksāmena un tomēr uzskatāms par konkurētspējīgu, nepadarot jauniešus par ķīlniekiem?
Man arī rada bažas, vai pēc tam, ja šie eksāmenu rezultāti būs zemāki nekā iepriekš, mēs atkal meklēsim vainīgo, veidosim reitingus, novērtēsim, salīdzināsim, kā tas neizbēgami bijis, kad ar vieniem un tiem pašiem rezultātiem taisām piecus reitingus. Šobrīd man ir sajūta, ka mums nav morālu tiesību šo procesu, kas pašlaik skolās notiek, kaut kādā veidā kritizēt.
Tādas ir manas šaubas, ļoti subjektīvs viedoklis.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 16. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Krējums Saldais
Skolotāja 2
Pedagogs