Pašlaik ir pāragri spriest, vai ar Irānas teokrātiskā režīma tiešu atbalstu izveidotā Hizbullāh pēc ilggadējā (Hasans Nasralla par kustības ģenerālsekretāru tika iecelts 1992. gadā) līdera nāves spēs saglabāt līdzšinējo ietekmi Libānā un, plašāk raugoties, arī visos Tuvajos Austrumos, vēsta CNN. Izraēlas valdība nolēmusi, ka ir beidzamais laiks likvidēt šo draudus Izraēlai radošo perēkli, un šonedēļ jau parādījušās ziņas, ka līdztekus aviācijas un artilērijas triecieniem pa Hizbullāh pozīcijām Libānas dienvidos sāktas arī sauszemes operācijas, kurās iesaistītas Izraēlas aizsardzības spēku jeb armijas īpašo uzdevumu vienības.
Militārā operācija turpinās, līdz ar to nav lielas jēgas izteikt kādus minējumus, kurš varētu stāties Nasrallas vietā grupējuma līdera postenī. Ik dienas pienāk ziņas par Hizbullāh augsta ranga kaujinieku likvidēšanu, tādēļ jāgaida, līdz kauju dūmi izklīdīs, un tikai tad varēs izdarīt kādus secinājumus. Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu neslēpj, ka viņa mērķis ir pilnībā sakaut Hizbullāh, taču šī organizācija pazīstama ar to, ka arī pēc militārām sagrāvēm spēj atdzimt kā Fēnikss no pelniem un ataudzēt muskuļus. Tam ir divi galvenie iemesli – pirmkārt, Irānas finansiālais un militārais atbalsts, bet, otrkārt, fakts, ka Libānā (un ne tikai tur) dzīvojošie šiīti patiešām uzskata Hizbullāh par savu interešu galveno aizstāvi.
Nasrallas krēsls tukšs nepaliks, taču ir jautājums, vai viņa pēcteci visi grupējuma biedri (un tādu esot vairāk nekā 100 tūkstoši) uzskatīs par pietiekami spējīgu turpināt vadīt svēto karu pret Izraēlu. Ja ne, tad Hizbullāh vadības rindās neizbēgami sāksies iekšējā rīvēšanās un cīņa par varu, uz ko, protams, ļoti cer Jeruzalemē.
GAIDĪJA IZDEVĪBU
Laikraksts Financial Times atgādina, ka Nasrallas vārds jau sen bija ierakstīts Izraēlas īpašo dienestu melnajā sarakstā, taču bija jāsagaida piemēroti apstākļi viņa likvidēšanai. 2006. gada konflikta laikā jau tikuši veikti trīs mēģinājumi nogalināt Hizbullāh līderi aviācijas triecienos. Pirmajā gadījumā neapstiprinājās izlūkdienestu savāktās ziņas par viņa atrašanās vietu, bet nākamie divi mēģinājumi bija neveiksmīgi, jo aviobumbas nespēja caursist Nasrallas bunkura sienas.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 4. - 10. oktobra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!