Vardarbība pret sievietēm ir viena no galvenajām sociālajām problēmām pasaulē. Miljoniem sieviešu ik dienu cieš no fiziskiem, seksuāliem un emocionāliem uzbrukumiem – ANO dati liecina, ka aptuveni katra trešā sieviete dzīves laikā ir piedzīvojusi vardarbību, visbiežāk no saviem partneriem. Par vienu no fiziskas un emocionālas vardarbības veidiem, kas lietots pret sievietēm, tiek uzskatīta arī tā dēvētās nevainības pārbaude. Tā ir pretrunīgi vērtēta ginekoloģiska procedūra, kuras mērķis ir pārliecināties, vai meitenei ir bijuši dzimumsakari. Atsevišķās kultūrās uzskata, ka sievietei ir jābūt nevainīgai, lai viņa varētu iziet pie vīra vai stāties darbā.
Meitenes, kuras pārbaudēs "izkrīt", var tikt nosodītas kā netiklas un izstumtas no sabiedrības, bet sliktākajā gadījumā arī nogalinātas. Jaunavības pārbaude tiek praktizēta visā pasaulē, bet visvairāk izplatīta – Āfrikā, Āzijā un Tuvajos Austrumos. Vairākas ANO paspārnē esošas institūcijas ir aicinājušas valstis aizliegt meitenes un sievietes pazemojošo procedūru.
Jau kopš seniem laikiem dažādās kultūrās sieviešu jaunavībai ir piešķirta īpaša nozīme. Visbiežāk ar jaunavību saprot stāvokli, kad sievietei vēl nav bijušas dzimumattiecības. Savukārt par nevainības zaudēšanu uzskata brīdi, kad pirmā dzimumakta laikā tiek pārplēsts sievietes himēns (plāna gļotādas kroka, kas aizsedz maksts ieeju) jeb tā dēvētā jaunavības plēve. No tā ir radies priekšstats, ka meitenēm, pirmo reizi nodarbojoties ar seksu, ir jāasiņo.
Seksualitātes pētnieku vidū populāra ir teorija, ka vīrieši gadsimtu gaitā jaunavību padarīja par kaut ko svētu un kulturāli nozīmīgu, jo vēlējās palielināt iespēju, ka viņi patiešām ir tēvi bērniem, kurus piedzemdē viņu sievas, raksta izdevums Pacific Standard. Taču arī mūsdienās ir sabiedrības, kurās joprojām jaunavībai tiek piešķirta īpaša nozīme, tāpēc meitenēm un jaunām sievietēm var nākties piedzīvot nevainības pārbaudi.
Jaunavības pārbaude sievietēm un meitenēm regulāri un plaši tiek veikta aptuveni 20 pasaules valstīs, piemēram, Dienvidāfrikā, Indonēzijā un Irākā. Taču globalizācijas rezultātā pēdējos gados pieprasījums veikt šo procedūru ir bijis arī rietumvalstīs, kur iepriekš nevainības pārbaudes nav veiktas. Šādi gadījumi ir fiksēti Kanādā, Zviedrijā, Spānijā, Lielbritānijā, Nīderlandē un Beļģijā.
Visbiežāk nevainības pārbaudi veic ar tā dēvēto divu pirkstu metodi. Eksaminētājs (parasti ārsts, kopienas līderis, tiesībsargājošo iestāžu pārstāvis) ievada divus pirkstus meitenes vagīnā, lai pārliecinātos, ka himēns ir neskarts. Tiek pārbaudīts arī tas, cik cieša ir vagīna ("vaļīga" vagīna var likt domāt par seksuālu aktivitāti). Taču eksperti norāda, ka medicīniski simtprocentīgi nevar noteikt, vai meitenei ir vai nav bijis seksa.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 9. - 16. novembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
reptilis
...
gynodoc