Taču pēdējo gadu zemās naftas cenas, kuru dēļ energoresursu krājumiem bagātās Saūda Arābijas tautsaimniecība stagnē, likušas karalistes vadītājiem domāt par ievērojamām ekonomiskām un arī sociālām pārmaiņām. Par to galveno ieviesēju ir kļuvis 32 gadus vecais kroņprincis Muhammeds bin Selmāns. Viens no pasaulē ietekmīgākajiem millennial paaudzes pārstāvjiem ir atcēlis vairākus saūdarābietēm noteiktos ierobežojumus, pasludinājis cīņu pret korupciju un paudis gatavību samazināt garīdznieku ietekmi.
Dažādi veidi, kā piepildīt kasi
Saūda Arābija ir absolūtā monarhija, kuras formālais vadītājs kopš 2015. gada ir karalis Selmāns Āl Saūds. Taču par reālo valsts vadītāju tiek uzskatīts viņa dēls Muhammeds bin Selmāns, kurš dažu gadu laikā savās rokās ir ieguvis faktiski neierobežotu varu. Jaunais monarhs, aizbildinoties ar cīņu pret korupciju, no sava ceļa aizvācis citus potenciālos troņmantiniekus. Viņa vadītā pretkorupcijas institūcija novembrī aizturēja vairāk nekā 500 cilvēku, kuru vidū bija arī daudzi karaliskās ģimenes locekļi, un ieslodzīja viņus luksusa viesnīcā galvaspilsētā Rijādā. Vairākums no viņiem tika atbrīvoti pēc tam, kad bija vienojušies ar varasiestādēm par daudzmiljonu izpirkuma maksu. Tādējādi valsts kase tika papildināta ar vairāk nekā 106 miljardiem dolāru (87 miljardi eiro).
Daudzi uzskata, ka kroņprinča pretkorupcijas kampaņa ir uzmanības novirzītājs no Saūda Arābijas ārpolitiskajām neveiksmēm. Viena no tādām ir Rijādas vadītās militārās koalīcijas neauglīgie centieni palīdzēt Jemenas valdībai cīņā pret šiītu dumpiniekiem, kurus atbalsta Saūda Arābijas niknākā ienaidniece Irāna. Cilvēktiesību organizācijas apgalvo, ka uzlidojumos Jemenā tiek izmantotas lielākajā daļā pasaules aizliegtās kasešu bumbas. Mazrezultatīva izrādījusies arī Saūda Arābijas iniciētā kaimiņvalsts Kataras diplomātiskā un ekonomiskā blokāde, lai sodītu Dohu par draudzīgajām attiecībām ar Irānu. Līdz šim tā arī nav piepildījušās Rijādas cerības panākt vēl viena Irānas sabiedrotā – Sīrijas diktatora Bašāra el Asada – krišanu. Tajā pašā laikā vēršanās pret korumpantiem ir palīdzējusi Muhammedam bin Selmānam radīt spēcīga līdera tēlu. "Sabiedrībā tas viņu ir padarījis daudz populārāku. Korupcija, kā visi zina, ir viena no galvenajām problēmām valstī. Viņš tiek uzlūkots kā stiprs līderis, tāds, kas patiešām apkaro korupciju ļoti efektīvā veidā," Ginters Meijers, kurš vada Arābu pasaules izpētes centru Maincas Universitātē, sacīja raidsabiedrībai Deutsche Welle.
Visu rakstu lasiet SestDiena 27. aprīļa numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!