Jaunie patērētāju paradumi - iekrāt, tērējot apdomīgāk, - rada darbu apavu, pulksteņu, sadzīves tehnikas un auto meistariem, daudzi cilvēki paši pievēršas jaunu prasmju apguvei - rokdarbiem, rotu un interjera priekšmetu darināšanai, remontdarbiem. Arī veselīgs dzīvesveids kļuvis par modernu tendenci - tas ir lētāk, nekā slimot. Degvielas cenas liek domāt par racionālu energoresursu lietojumu, bet vintage tirdziņi ļauj vienlaikus socializēties un atbrīvoties no lietām, kas citiem varbūt ir vairāk nepieciešamas.
Evakuējas uz darbnīcu
Rūpīgi uzklausu politiķu padomus - ekonomēt, ekonomēt un vēlreiz ekonomēt, tāpēc atrodu skapī pērngada puszābakus un dodos meklēt savu sadzīvisko taupības risinājumu, lai palīdzētu valstij tiekties uz Māstrihtas kritēriju izpildi. «Miskastē,» saka vienā apavu darbnīcā un norāda uz papēdi, kas Vecrīgas bruģī cietis fiasko. «Nu, nē!» skeptiski nosaka vēl divas pieņēmējas sadzīves pakalpojuma punktos. «Bez garantijām. 20 lati,» noteic sludinājumā atrastais meistars, kad telefoniski pastāstu, ka lakādas apaviem prasītos kapitālais remonts. «Paši mājās līmējāt, ja? Apavi jālīmē ar speciālo līmi. Bet būs rīt gatavs! Tas gan maksās 10 latus,» saka SIA Dzintara kurpīte kurpju un atslēgu meistars Olafs Lisenko, kurš apavus labo jau vairāk nekā 20 gadu. Cilvēki tagad var nopirkt ļoti lētus apavus, tāpēc neredz jēgu tos labot. Amatnieks uzskata, ka nedrīkst uzķerties uz viltīgām un ne vienmēr izdevīgām atlaižu akcijām, kā arī jāizvairās no neapdomīgiem kredītiem: «105% kredīta summa un vēl uz 40 gadiem - kur ir loģika un saprāts? Ja gribu paņemt 400 latu kredītu apkures katla nomaiņai un vēl 100 lati jāmaksā par komisiju, tad tas nav apdomīgi!» Cits apavu meistars gan saka, ka cilvēki pēc krīzes ir mainījuši savus taupības paradumus: «Tagad atceras, ka eksistē arī darbnīcas, nevis visu, kas drusku ieplīsis, met ārā un uzreiz pērk jaunu.» Bieži remontē kvalitatīvas preces, kam beidzies garantijas laiks.
Automehāniķis Vitālijs, kurš brauc remontēt salūzušus auto pēc izsaukuma, teic - vislabākie klienti pašlaik ir tie, kas līzingā pirms gadiem pieciem paņēmuši Porsche Cayenne, BMW X5 vai citus ekskluzīvus auto - līzings vēl jāmaksā gadus divus, bet mašīnas sākušas lūzt, jo taupīts uz apkopes rēķina. Naudas knapi pietiek bankas maksājumam, tāpēc «brauc, kamēr iet, un tad sauc meistaru vai evakuējas uz darbnīcu». Detaļas pērk lietotas, šrotos (autokapsētās), jo jaunas maksā daudz dārgāk. Viņa klients uzņēmējs Dainis, kas pie guļamrajona blokmājas garāžā iekārtotās darbnīcas uzgaida, kamēr apvidus auto tiek pielabots, piekrīt - krīze «ieslēdz» smadzenēs citu, piezemētāku režīmu un iemāca taupīt arī tiem, kas agrāk naudu tik daudz neskaitīja. «Kad benzīns maksā latu litrā, tu domā, vai ar tačku vispār «gāzēt» līkumā,» saka vīrietis, kurš tērpies savam patēriņa žanram atbilstošā klasiskā kapučjaciņā, D&G džinsās un mokasīnos. Netrūkst arī vēl vienas kādreizējās ātrās uzvārīšanās veiksminieku piederības zīmes - mazās somiņas, kas pārmesta šķērsām pār plecu. Mirkli vēl pasūkstāmies, ka džakuzi un ekskluzīvas plīts virsmas laimi nenes, bet komfortu gan, nopūšamies par dzīves dārdzību un dodamies katrs savā virzienā ar «taupības režīmu» galvā.
Sākoties krīzei, Rīgas ielās pazuda liela daļa luksusa klases automašīnu - īpašnieki tās pārdeva vai atdeva bankai. Gan SEB banka, gan Swedbank norāda, ka auto atsavināšana vairs nav aktuāla tendence, jo pirkumi un maksāšanas disciplīna kļūst pārdomātāka. Tagad jaunāku un vecāka gadagājuma prestižo marku automašīnas atgriežas ielās - daļēji tas skaidrojams ar investīciju pieplūdumu no austrumu kaimiņvalstīm. Dzintars Kalniņš, Swedbank Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs, skaidro, ka auto līzingu nosaka racionāli kritēriji: tehniskā komplektācija un cena. Visvairāk iegādājas 5-6 gadus lietotus auto, ap 10% no līzingā iegādātajiem auto ir jauni.
Ergonomiskas frizūras
Friziere un stiliste Ramona Jansone novērojusi, ka dāmas matus krāso retāk - agrāk strikti reizi četrās, tagad - sešās nedēļās. Izvēlas krāsas, kas, matiem ataugot, neveido tik pamanāmu kontrastu starp ataugušajiem un krāsotajiem, izvēlas šķipsnās krāsotus matus. Īsu matu griezums tiek atjaunots mazliet retāk, nekā tas būtu vajadzīgs. Vīrieši gan nav mainījuši savus ieradumus, tikai mazliet biežāk vaicā cenu.
A/s Latvenergo secina, ka daudz vairāk cilvēku seko savam budžetam un maksājumus veic cītīgi, tomēr ir klientu segments, kas nezina savu elektrības patēriņu, citi pirms maksāšanas par elektrību vispirms sedz maksājumus par apkuri un mobilā tālruņa sarunām. Energoefektivitāte ir ne vien Eiropas Savienības, bet arī daudzu mājsaimniecību aktualitāte - tas attiecas arī uz pareizi izvēlētām tējkannām un ergonomiskāku sildierīču lietojumu. «Nevar pārvērst dzīvi par kalpošanu sildītājam, tomēr apdomīga rīcība ir jūtama,» atzīst energouzņēmuma pārstāvji.
Bagātie arī taupa
Daļai klientu joprojām svarīga ir tikai kvalitāte un prestižs, cena vispār nav izšķirošs kritērijs, tomēr arī situēti cilvēki mēdz analizēt savus izdevumus - tas redzams restorānos, kur daži Jaunā viļņa mērķauditorijai atbilstoši viesi pasūta bagātīgu galdu, tomēr, saņemot rēķinu, to rūpīgi izpēta.
Cīņa par savu vietu patērētāju sirdīs un uz mēteļu pakaramajiem skārusi arī 156 gadus veco zīmola Burberry ražotāju. Pēdējos 10 gados pieprasījuma kāpums Ķīnā nodrošināja uzņēmuma veiksmi, tomēr septembra sākumā izziņotie finanšu rezultāti par gaidāmo zemo peļņu samazināja akciju cenu par aptuveni 20% un negatīvi ietekmēja arī citu luksusa preču ražotāju, piemēram, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA akciju cenas. Burberry vadītāja Andžela Ārendta komentēja, ka ekonomiskā vide kļuvusi «izaicinošāka». Modes tendenču prognožu kompānijas Trendstop analītiķe Jāna Jatiri gan paudusi skaudrāku rezumējumu BBC: «Globālā ekonomikas krīze ievelkas, un, jo ilgāk tā velkas, jo nepārliecinātāki kļūst pat bagātākie indivīdi. Par nelaimi, cilvēki bez pašpārliecības neiepērkas Burberry.»