Viena no visneefektīvākajām sastāvdaļām šajos preparātos ir antihistamīna līdzekļi, kurus parasti iekļauj, lai, samazinot gļotādu tūsku, atvieglotu elpošanu. Lai gan antihistamīna līdzekļi ir efektīvi alerģiska rinīta ārstēšanā, daudzos autoritatīvos zinātniskos pētījumos atzīts, ka to lietošana saaukstēšanās slimību ārstēšanai ir maz efektīva, norāda neatkarīgas nevalstiskas organizācijas Veselības projekti Latvijai speciālisti. Veselības projekti Latvijai ir starptautiskās organizācijas Health Action International biedrs, organizācija dibināta, lai būtu neatkarīgs informācijas avots ar veselības aprūpi saistītos jautājumos, un tās darbības politika neparedz mērķu īstenošanā izmantot farmācijas nozares uzņēmumu līdzekļus.
Tāpat populāri ir deguna tūsku mazinošie līdzekļi, kas nopērkami aerosolu vai pilienu veidā. Lai gan tie var dot īslaicīgu atvieglojumu, tomēr šiem preparātiem piemīt «atsitiena efekts» - pēc to lietošanas var atjaunoties vēl stiprāks deguna aizsprostojums. Šīs zāles var paildzināt saaukstēšanās slimību, un to atkārtota lietošana var bojāt deguna gļotādu. Britu Medicīnas asociācija (BMA, British Medical Association) uzskata, ka lielākajā daļā saaukstēšanās gadījumu šo līdzekļu lietošana nav nepieciešama. Turklāt, ja šīs zāles tiek lietotas tablešu veidā, tās sašaurina asinsvadus visā ķermenī un paaugstina asinsspiedienu.
Pamatā ir divu veidu pretklepus līdzekļi: atkrēpotāji jeb mukolītiķi, kas sašķidrina krēpas un veicina atklepošanu, un supresanti, kas nomāc klepošanas refleksu. Diemžēl nav pierādījumu, ka atkrēpotāji patiešām būtu iedarbīgi. Savukārt supresanti (apslāpētāji) reti ir pietiekami spēcīgi, lai būtu efektīvi, toties tiem ir tendence radīt aizcietējumus. Jāatceras arī, ka klepus ir organisma aizsargreflekss, tāpēc tas ne vienmēr ir jānomāc.
Saaukstēšanās gadījumos palīdz šādi vienkārši līdzekļi un paņēmieni: šķidruma lietošana pietiekamā daudzumā; klepus mazināšanai - silts citrona ūdens ar medu; iesnām - sālsūdens deguna pilieni; temperatūras pazemināšanai - ibuprofēns un paracetamols. Ja, šādi ārstējoties, trīs līdz piecu dienu laikā nav uzlabojuma, jākonsultējas ar ārstu. Pret aizsmakumu un rejošu klepu palīdz inhalācijas. Palielā bļodā ielej vārošu ūdeni, pievieno kliņģerītes, kanēli un krustnagliņas. Karsē uz lēnas uguns un ar pavērtu muti elpo tvaiku. Var elpot arī kumelīšu tvaiku. Pret iesnām: nomizo ķiplokus un sagriež sīkāk. Uz nakti liek pie gultas, lai izdalās ēteriskās eļļas un atvieglo elpošanu. Efekts saglabājas tikai dažas stundas.
Avots: Veselības projekti Latvijai