Atklāsmi par to, ka sportot ir aizraujoši, kā arī sapratni, kurš no daudzajiem sporta veidiem katram bērnam būtu vispiemērotākais nopietniem treniņiem, piedāvā rast arī programma Atrodi savu sporta veidu. To no 2017. gada rudens Liepājā un nu arī Rīgā īsteno biedrība Bērnu ciematu republika. Sarunā tikāmies ar tās vadītāju un programmas izveidotāju Kasparu Čerņavski.
Kā radās programmas ideja? Kaspars atskatās tālākā pagātnē. Bērnībā viņam ļoti paticis hokejs, taču toreiz Rīgā trūka ledus haļļu, bet vecākiem – materiālo iespēju, tāpēc sapnis trenēties šajā sporta veidā palika neīstenots. Pēc pieciem sešiem gadiem Kaspars TV ieraudzīja sižetu par tolaik mazpazīstamo florbolu un iedegās! Viņš uzmeklēja sižeta veidotāju, un viss beidzās ar draugu kopā sasaukšanu, kas ļāva izveidot vienu florbola komandu Rīgā, vienu arī Bauskā. Uz šīs bāzes 1993. gadā jau varēja dibināt Latvijas Florbola savienību. Savos 15–16 gados Kaspars saprata, ka laukuma spēlētāja karjerai ir jau par vecu, toties kļuva par vārtsargu, spēlēja Latvijas florbola izlasē un palīdzēja attīstīt šo sporta veidu Latvijā. "Līdz ar to es zinu, par ko var izveidoties lietas, kas sākumā ir mazas un nepazīstamas," Kaspars rezumē.
Atminoties šo jaunības pieredzi, pirms vairāk nekā gada Kasparam radās doma – ir jābūt vietai, kur bērni vienā lielā sporta centrā var atnākt un izmēģināt visdažādākos sporta veidus. Latvijā šādu iespēju trūkst, un rezultātā vecāki savas atvases vadā te uz vieniem treniņiem, te uz citiem, tiek tērēts laiks, kas sportiskā talanta izkopšanā ir no svara, un beigās bērns varbūt tā arī neatrod sporta veidu, kurš viņam patīk un kurā viņam ir dotības.
Programma Atrodi savu sporta veidu ilgst vienu mācību gadu – no septembra līdz maijam. Nodarbības notiek divreiz nedēļā, un ik reizi kādā citā sporta veidā. Patlaban programmā piedalās bērni no septiņu līdz 12 gadu vecumam, grupās pa 15–20 – atkarībā no vecuma un fiziskās sagatavotības. Liepājā darbojas trīs grupas, Rīgā tikpat. Programmā gaidīti visi bērni: gan sportiskie un kustīgie, gan apaļīgie un neveiklie.
Kaspars stāsta, ka nodarbībās izmantoto metodiku, kas sekmē bērnu atvērtību fiziski aktīvam dzīvesveidam, var saukt par jauno sportu, kur viss notiek caur prieku un aizrautību, nevis normatīviem, pārslodzi, striktu disciplīnu. "Bērniem, kas dzimuši pēc 2000. gada, ir pilnīgi cita uztvere, tāpēc ar viņiem jāstrādā citādi."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 5. aprīļa, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!