Kas gan tas bija? Šis jautājums pie manis atnāk atkal un atkal pēc tam, kad kopā ar kolēģi Teklu Šaiteri esam bijušas biedrības Drauga spārns mājvietā Jūrmalā. Tās vadītāja Anete Asare 2014. gadā saņēma Latvijas lepnuma apbalvojumu par savu, var teikt, visu dzīvi. Anete glābj, ārstē, čubina, sarunājas un bieži arī atpakaļ dabā ļauj atgriezties savvaļas putniem, kas nonākuši nelaimē mūsu pašu – cilvēku – vainas dēļ.
Likums noteic, ka dzīvniekiem ir jāpalīdz. Praksē tas nozīmē vien iemidzināšanu, jo nav tradīciju, ka savvaļas putnus Latvijā arī ārstē, līdz parādījās Anete. Varbūt ir jāļauj visam notikt savu gaitu? Visiem nepalīdzēsi. Anete to nespēj un uzskata, ka sabiedrībai jāpalīdz arī šiem putniem tāpēc, ka nelaimes notiek, jo ir ūdens piesārņojums, ezeros ir atstāti tīkli un makšķerauklas un cilvēki brauc ar automašīnām.
Pēc tam kad Anete saņēma Latvijas lepnuma apbalvojumu un par viņu uzzināja visa Latvija, putni, kuriem nepieciešama palīdzība, pie viņas nokļuva aizvien vairāk. Kopumā šo gadu laikā Anete palīdzējusi ap 700 putniem un savvaļā atgriezušies vairāk nekā 300 no tiem. Ir tādi, kas pie viņas paliks uz mūžu, jo tiem dzīve dabā vairs nav iespējama.
Problēmas – un ne jau ar putniem, bet cilvēkiem – sākušās pirms diviem gadiem, kad kaimiņu īpašumam uzradās jauns saimnieks. Viņš sūdzējies domei par trokšņiem un smakām. Anete stāsta, ka pārējie kaimiņi savukārt rakstījuši atbalsta vēstules, lepojoties un stāstot citiem par šeit paveikto. Protams, arī iebildes var saprast. Lai gan putnu mājvieta ir iekārtota profesionāli, tā tomēr ir putnu mājvieta – ar skaņām un smaržām, un būriem. Tas noteikti nav nekas pat tuvu līdzīgs kaķu tanšu ierīkotajiem papes un vatēto segu veidojumiem mikrorajonos, un saprotami, ka ne visiem tas ir akceptējami. Māja atrodas dzīvojamā zonā. Tomēr kaimiņš, kurš blakus māju iegādājies 2015. gadā, gan jau manīja arī aiz žoga notiekošo, jo putni tur dzīvo kopš 2010. gada. Tagad pie Anetes žoga sadūrušās divas pasaules, un abām ir tiesības pastāvēt. Taču kā?
Anete nepieļauj, ka varētu notikt ļaunākais – ka putnu būdas nojauks un putnus kāds iemidzinās. Tad lai sākot ar viņu. Taču sieviete pati šīm domām neļaujas un vairākkārt uzsver, ka ļaunākais nav iespējams. Pēc mediju saceltās ažiotāžas domes pārstāvji pārmetuši meitenei neslavas celšanu, taču – kur viņi bijuši agrāk? Anete rāda Dabas aizsardzības pārvaldes vēstules, kas mudina Jūrmalas pašvaldību atbalstīt biedrības darbību. Tajās minēts, ka šāda vieta ir vajadzīga un citur putnus izmitināt nav iespējams. Jūrmalas dome savukārt raksta, ka putnu būdas ir uzceltas nelikumīgi. Anete stāsta, ka pašvaldība tiešām pieņēmusi noteikumus, kas liedz savvaļas putnu turēšanu dzīvojamā zonā, taču spriež, ka šādi noteikumi izdomāti tikai viņas dēļ.
Visu rakstu lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!