Ar līksmu iepazīšanās tūri Vecrīgā – Doma laukumā un Brīvības laukumā – 9. jūlija pievakarē tiks ieskandināts IX Starptautiskais tautas deju festivāls Sudmaliņas. Līdz 14. jūlijam festivāla koncertos Rīgā, Kuldīgā, Siguldā un Liepājā uzstāsies tautas deju grupas no Bulgārijas, Čīles, Indijas, Indonēzijas, Igaunijas, Kipras, Krievijas, Polijas, Serbijas, Ukrainas un Latvijas. Jau otro reizi Sudmaliņās norisināsies arī tautas deju grupu priekšnesumu konkurss. Festivālā ieeja ir bez maksas.
Dejo jauni, dejo veci
Šajā reizē Latvijā tiek gaidītas tautas deju grupas no Bulgārijas, Čīles, Indijas, Indonēzijas, Kipras, Krievijas, Polijas, Serbijas un Ukrainas. Savukārt latviešu tautas dejas tradīciju pārstāvēs dažādu paaudžu deju grupas no Rīgas, Kuldīgas un Rēzeknes. "Tas ļauj mums parādīt paaudžu pārmantojamību – piedalās jauniešu, vidējās paaudzes un pat senioru kolektīvi," priecājas festivāla projekta vadītāja Gunta Skuja. Latviju pārstāv spilgti un krāšņi kolektīvi – Daiļrade, Vektors, Venta no Kuldīgas, vidējās paaudzes kolektīvs Sidrabi un Ziemeļblāzmas seniori. No Rēzeknes uz festivāla atklāšanu brauc Dziga.
Festivāla mākslinieciskās koncepcijas autore Dace Circene par Sudmaliņu programmas simbolu izraudzījusies skaitli "deviņi", kas latviešu tautai vienmēr bijis maģisks. Tas ietverts latvju dainās, sakāmvārdos, parunās, pat ārstniecības auga nosaukumā (deviņvīru spēks) un nereti tiek minēts kā trīskāršs lielums trejdeviņi. Pati Dace Circene darbosies festivāla Danču vakarā un ar savu folkloras kopu Zeidi Vērmanes dārza koncertā 12. jūlijā parādīs latviešu dejas attīstību no etnogrāfiskās dejas līdz skatuves dejai. "Sudmaliņas ir skatuves dejai veltīts festivāls. Kaut arī dejojam ļoti vienkāršu etnogrāfisko deju, tas ir skatuves priekšnesums, kurā precīzi jāzina gājieni un secība," uzsver Gunta Skuja. Sudmaliņas, kas notiek kopš 1992. gada, ir vērienīgākais skatuves dejas festivāls.
Deja pat no Čīles
Festivāls dalībnieku skaita ziņā būs plašāks nekā iepriekšējais, kas notika pirms trim gadiem. Šurp pošas desmit viesu grupu – tieši tik, cik reāli atļauj festivāla budžets. Arī latviešu grupu (6) ir vairāk nekā iepriekšējā reizē. "Visiem ir nodrošināta naktsmītne, ēdināšana un transports. Taču pasaulē šāda veida festivālu, kas to visu sniedz, kļūst arvien mazāk," atzīst Gunta Skuja.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 8. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!