Vai tie nav svešzemju tirgoņi, kuri, sapirkušies kokus, labību un linus, sēž traktierī un cilā kausus ar medalu? Vai tas nav romantiskais Mākslinieku pagrabs pie Rožu laukuma, no kura izbirst bariņš aktieru un skunstnieku? Sirds turpina kārot pēc kaut kā cēla, nezināma, un viņi ņem ormani un čunčina prom uz jūrmalas apstādījumu paviljonu, kas vakara krēslā peld pretī kā liels, izgaismots kuģis. Bet tur jau no restorāna Jūra iznāk bohēmisti, kuriem nav miera, jo jāgriež riņķī visa pilsēta, un viņu ceļš ved uz kafejnīcu Kaija, bet varbūt uz Liepavu.
No sendienām izkāpuši Liepājas traktieri un kneipes, zabegalovkas un kabaki, kafejnīcas un restorāni, vīnūži, šeņķi un krogi, vienalga, kā saucam vietas, kur dvēselei pacelties spārnos.
"Maltīšu un dzērienu piedāvātavas allaž bijušas aicinošas. Ne tikai ieturētiies, bet arīdzan mundrināties. Andžils Remess, būdams radošs praktiķis Liepājas cienātavās un Vāgūzī, gan aino pētniecisku atskatu, gan tēlaini uzbur līdzgaitās piedzīvoto. Vēstījums ir autora aicinājums lasītājiem saskandināt un pabūt kopā brīvestīgākās izpausmēs," norāda rakstnieks Ēriks Hānbergs.
Fotogrāfijas – no Liepājas muzeja, Jura Raķa un Ulda Brieža privātajiem arhīviem.
Andžils Remess (1938) ir Goda liepājnieks un viens no pieredzes bagātākajiem Latvijas žurnālistiem un redaktoriem – Liepājas vēstures liecinieks un iemūžinātājs. Darbojies laikrakstos Sports, Padomju Jaunatne, Cīņa, Literatūra un Māksla, žurnālos Zvaigzne, Liesma u. c., sarakstījis vairāk nekā 14 grāmatu, kuras lielākoties veltītas Liepājas kultūras mantojumam – sportam, žurnālistikai, leģendām, mūzikai u. tml.