Uz 1848. gada revolucionārajiem notikumiem Eiropas rietumos, kas tobrīd jau bija sākušies (tikai trīs dienas pēc pamfleta publicēšanas, 1848. gada 24. februārī, no troņa bija spiests atkāpties Francijas karalis Luijs Filips), viņu publicētais pamflets vairs lielu iespaidu nevarēja atstāt, taču Kārlis Markss un Frīdrihs Engelss bija precīzi norādījuši, ka komunisma rēgs jau sācis klīst pa Eiropu. All About History gan atgādina, ka pašā pirmajā Komunistiskās partijas manifesta izdevumā, kas iznāca vācu valodā, autori nemaz nebija norādīti, bet Engelss vēlāk atzinis, ka viņa ieguldījums šī pamfleta tapšanā nav bijis tik liels, lai viņu būtu vērts uzskatīt par līdzautoru.
Vēsturnieki izpētījuši, ka manifests tapis lielā steigā un Markss vienkārši sakompilējis dažādas idejas, kas tolaik virmoja Eiropas revolucionāri noskaņotajās aprindās, jo tās bija gatavas cīnīties par sociālo taisnīgumu savā izpratnē. Vēlākajos izdevumos gan šis tas tika noprecizēts un papildināts, bet īstu slavu Komunistiskās partijas manifests ieguva vien vairāk nekā pēc pusgadsimta – kad to kā rokasgrāmatu izmantoja Vladimira Uļjanova (Ļeņina) vadītie boļševiki, 1917. gadā sagrābjot varu Krievijā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 17. - 23. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!