Pazīstamību Džordžs Orvels (īstajā vārdā Eriks Blērs) bija ieguvis jau iepriekš, lielākoties pateicoties 1945. gadā iznākušajam romānam Dzīvnieku ferma, raksta All About History. Tā galveno vēstījumu nereti mēdz ietvert vienā teikumā: visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži ir vienlīdzīgāki par citiem. Kreisi noskaņotajam sociālisma ideju piekritējam Orvelam tomēr nebija pieņemams tas, kā šī teorija praksē tika realizēta Padomju Savienībā, kur Josifa Staļina valdīšanas laikos uzplauka diktatūra un totalitārisms.
Orvels nebija arī īpaši augstās domās par Rietumu liberālo demokrātiju, pieļaujot iespēju, ka arī tā, it kā cīnoties par liberālām vērtībām, var ieslīgt totalitārismā. Šo ideju viņš attīstīja antiutopijā jeb distopijā 1984, kas britu grāmatveikalos nonāca 1949. gada 8. jūnijā, bet pēc pāris dienām tika izdota arī ASV. "Literatūras zemestrīce", "dinamīta saišķis", "etiķete uz indes pudeles" – šādus vārdu savienojumus par tikko iznākušo darbu lietoja tālaika kritiķi un recenzenti, raksta History.com. Jau pavisam drīz grāmata bija tās autoram nodrošinājusi pasaules slavu, taču Orvels nepaspēja to izbaudīt, jo jau 1950. gada 21. janvārī aizgāja aizsaulē vien 46 gadu vecumā.
Protams, bija sabiedrības daļa, kas 1984 nepieņēma, lielākoties tāpēc, ka romāna autors bija pazīstams kā sociālists, bet pēckara gados Rietumeiropas un arī ASV iedzīvotāji lielu atšķirību starp sociālistiem un komunistiem nesaskatīja.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 7. - 13. jūnija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!