Konija sala, kas ir daļa no Ņujorkas Bruklinas rajona, piedzīvoja strauju uzplaukumu pēc ASV pilsoņu kara beigām 1865. gadā, raksta History.com. Tā kļuva par savdabīgu atpūtas zonu ņujorkiešiem, kuri devās uz salas daudzajiem teātriem un restorāniem (starp citu, tieši šajā salā pirmo reizi esot ticis pagatavots hotdogs) vai kavēja laiku un remdēja alkas pēc azarta vietējā hipodromā.
Tādēļ nav pārsteigums, ka uzņēmējs Lamarkuss Tompsons izvēlējās tieši šo Ņujorkas apkaimi, lai uzbūvētu līdz tam neredzētu koka konstrukciju – par Switchback Railway nosaukto atrakciju, kas interesentiem pirmo reizi kļuva pieejama 1884. gada 16. jūnijā. Raugoties no mūsdienu skatpunkta, vagoniņi ar pasažieriem pa koka sliežu ceļu vilkās gliemeža ātrumā, arī paši kalniņi bija diezgan nosacīti, jo platforma, no kuras tika palaisti vagoniņi, atradās vien 15 metru augstumā.
Arī pats Tompsons uzsvēra, ka viņa mērķis neesot izraisīt pasažieros baiļu sajūtu, bet nodrošināt braucienu, kura laikā iespējams izbaudīt apkārtējo ainavu. Tas bija kaut kas līdzīgs izbraukumam zirgu vilktā atklātā vagonā pa kādu parku, raksta All About History. Angliski šādas izklaides apzīmē ar terminu scenic railway, un pēc pirmajiem panākumiem Konija salā uzņēmēja izveidotā kompānija L.A. Thompson Scenic Railway Company līdzīgas atrakcijas uzbūvēja arī citur Savienotajās Valstīs. Taču paralēli notika arī cits process – liela daļa Tompsona atdarinātāju pievērsās tai publikas daļai, kas alka asas izjūtas un adrenalīna pieplūdumu, un šie amerikāņu kalniņi kļuva aizvien augstāki, virāžas sarežģītākas, bet vagoniņu ātrums lielāks.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 14. - 20. jūnija numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!