Katru gadu februāra pirmajā svētdienā ASV ir paralizētas, jo visa valsts gatavojas vakara lielajam notikumam – amerikāņu futbola čempionāta finālspēlei, ko dēvē par Super Bowl. Mača laikā pie televizora piekaltie miljoni amerikāņu apēd milzīgu daudzumu dažādu uzkodu. Reti kurā galdā šajā vakarā netiek celta gvakamole – populāra meksikāņu mērce, kuras galvenā sastāvdaļa ir avokado. Pieprasījums pēc šī veselīgā un sātīgā augļa ASV Super Bowl nedēļā piedzīvo strauju lēcienu. Savukārt tas ienes miljoniem dolāru avokado audzētājiem un eksportētājiem kaimiņvalstī Meksikā, kas tiek uzskatīta par tā dzimteni.
Taču pēdējos gados avokado piedzīvo uzvaras gājienu ne tikai ASV, bet visā pasaulē. Par tā labajām īpašībām regulāri raksta dzīvesstila izdevumi, avokado tiek daudz izmantots veģetāriešu un vegānu ēdienos, bet gvakamoli savā ēdienkartē ir iekļāvis pat McDonald’s un citi iecienīti ātrās ēdināšanas uzņēmumi. Pirms dažiem gadiem arī ASV tehnoloģiju uzņēmums Apple savu viedtālruņu un planšetdatoru operētājsistēmas emocijzīmju meklēšanas joslā iekļāva avokado pēc tam, kad internetā tika izvērsta speciāla kampaņa par to.
Taču avokado popularitātei ir ēnas puses, par kurām tik daudz nerunā. Meksikā, kas ir galvenais pasaules apgādātājs ar šo augli, tā dēļ tiek izcirstas lielas mežu platības, tādējādi veicinot klimata izmaiņas, bet avokado audzētājiem briesmas rada organizētās noziedzības grupējumi, kas no zemniekiem vēlas iekasēt "nodevas".
Aligatorbumbieris
Meksikā un citās Latīņamerikas valstīs avokado ikdienas uzturā tiek lietots jau gadsimtiem. Arheologi ir atraduši pierādījumus, ka Centrālamerikā cilvēki šo augli ir ēduši jau aptuveni desmit tūkstoš gadu pirms mūsu ēras, raksta BBC. "Augļa viducī ir sēkla, kas izskatās pēc nolobīta kastaņa, bet starp to un mizu ir ēdamā daļa, kas ir trekna, līdzīga sviestam un ar ļoti labu garšu," tā XVI gadsimtā rakstīja spāņu konkistadors Fernandess de Ovjedo, kas tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem eiropiešiem, kas pagaršojis avokado. Tā pirmatnējais nosaukums ahuacatl navatlu indiāņu valodā nozīmē "sēklinieks". Spāņu iekarotāji to pārdēvēja par aguacate. Tiek uzskatīts, ka angliskoto nosaukumu avocado pirmo reizi rakstītās liecībās ir minējis īru ārsts Hanss Slouns 1696. gadā savās piezīmēs par ekspedīciju Jamaikā. XIX gadsimta otrajā pusē ASV Kalifornijas štatā sākās avokado koku audzēšanas bums. Tur avokado tā nelīdzenās un olīvkrāsas mizas dēļ dēvēja par aligatorbumbieri, bet tas nepalīdzēja patērētājiem "iebarot" šo nepazīstamo augli. Tāpēc Kalifornijas Avokado biedrība nolēma to nomainīt ar eksotisko un mazāk draudīgo vārdu "avokado". Taču bija vēl viena problēma: kā likt cilvēkiem ēst augli, kas nav salds, ko ir grūti pagatavot un kam ir īpatnēja struktūra. Pagājušā gadsimta 20. gados organizācija smalkās sabiedrības iecienītajos izdevumos The New Yorker un Vogue ievietoja reklāmas, kurās avokado tika cildināts kā "augļu salātu aristokrāts". Biedrība maksāja ēdienu aprakstītājiem, lai tie izdomātu salātu receptes, kurās jāizmanto avokado.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 8. - 14. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
aha
Dimants
Aizsajūsmasaizrāvāselpa