Šā gada 20. novembrī ar mājinieku un Ekvadoras komandas spēli Katarā sākās 22. Pasaules kausa izcīņas futbolā finālturnīrs. Tas turpināsies vēl līdz 18. decembrim, kad Lūseilas Iconic stadionā – vienā no astoņām spēļu vietām – tiks noskaidroti nākamie Pasaules kausa īpašnieki.
Pasaules kausa finālturnīrs futbolā notiek reizi četros gados un tradicionāli ir otrs nozīmīgākais globāla mēroga sporta notikums, atpaliekot tikai no vasaras olimpiskajām spēlēm. Turklāt, tā kā futbola laukumos "attiecības tiek skaidrotas" gados, kad vasaras olimpiskās spēles nenotiek, Pasaules kausa izcīņa nepārprotami ir konkrēto gadu galvenais sporta notikums. Šoreiz gan to aizēnojis ne viens vien skandāls, un to sakarā tiek piesaukta arī ģeopolitika.
Korupcijas ēna
Nelielā (mazāk par trim miljoniem iedzīvotāju), taču ļoti bagātā Katara (pateicoties dabasgāzes un naftas eksportam, Katara, rēķinot pēc ienākumiem uz vienu iedzīvotāju, atrodas ceturtajā vietā pasaulē) tiesības rīkot 22. Pasaules kausa finālturnīru futbolā ieguva 2010. gada 2. decembrī, kad Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) izpildkomitejas locekļi balsoja par šī notikuma 2018. un 2022. gada mājvietām. Jau sākotnēji bija panākta vienošanās, ka 2018. gada turnīrs notiks Eiropā, bet 2022. gada – Āzijā vai Ziemeļamerikā, un tādēļ uz turnīra rīkošanu šogad kandidēja tikai attiecīgo reģionu valstis. Bez Kataras uz iespēju rīkot 2022. gada izcīņu pretendēja arī Austrālija (kura starptautiskajā futbolā piedalās Āzijas turnīros), Japāna, Dienvidkoreja un ASV. Vēl interesi izrādīja arī Indonēzija un Meksika, taču par abu šo valstu kandidatūrām balsots netika, jo to valdības atteicās sniegt finanšu garantijas turnīru rīkošanai.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 25. novembra - 1. decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!