Tieši uz tādas – skaista sākuma un cerību pilnas nots – arī gribējās SestDienas pirmo sarunu, un arhitekti Austris Mailītis un Jānis Sauka, kuri uzvarējuši konkursā par Kongresu nama pārbūvi Rīgas koncertzāles vajadzībām, ir tieši šāda optimisma un gaišas degsmes pilni. Viņi runā par skanīgā Baltijas mirdzuma atklāšanu un līdz šim mazliet noslēgtas ēkas atvēršanu cilvēkiem un apkārt esošajam parkam.
"Saskarsme ar mūziku – gan klausīšanās, gan piedalīšanās mūzikas radīšanā – palīdz audzēt prāta, smadzeņu koku, muzicējot tiek dotas skaistas lietas prātam. Man tas brīnišķīgā veidā palīdz veidot arhitektūru. Esam ļoti priecīgi strādāt ar šo – radīt māju mūzikai," saka Mailītis, un gribas ticēt, ka tik tiešām jau pēc dažiem gadiem mēs visi varēsim iepazīt no jauna ar padomju vēstures zīmogu savulaik nospiesto ēku.
Kaut no skaistuma mirdzēšanas vien, kā saka, nepaēdīsi. Ko šis gads Latvijai varētu nest daudz piezemētākajās ikdienas rūpēs, vērtē un prognozē ekonomists Mārtiņš Āboliņš. "Piesardzīgs optimisms" ir frāze, ko viņš lieto vairākkārt. Lai arī augstas virsotnes tas nesola, šiem pēdējiem gadiem – vispirms kovidlaika ierobežojumos un pēc tam nepārtrauktā kara tuvumā pavadītiem – tas, šķiet, piestāv it visā.
Piesardzīgs optimisms par mūsu ikdienas dzīves uzlabošanos. Piesardzīgs optimisms par valstī ieilgušo problēmu atrisināšanu un kopējo izaugsmi. Piesardzīgs optimisms par notikumiem pasaulē. Piesardzīgs optimisms par tuvāko un tālāko nākotni.
Var jau, protams, teikt, ka vajag mērķēt augstāk, bet lielu un mazu problēmu nogurdinātajiem "piesardzīgs optimisms" nemaz neskan slikti. Tādu mierīgu, iedvesmas pilnu gadu, kurā būtu pamats kaut "piesardzīgam", bet tomēr optimismam, arī gribas jums visiem novēlēt. Lai pārmaiņas tikai uz labu, lai skaistuma apkārt nepietrūkst, un lai pasaulē beidzot miers!
Žurnāla SestDiena 5.-11. janvāra numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Jaunais tur, kur vajag
Arhitekti Austris Mailītis un Jānis Sauka par to, kā tikt galā ar padomju stampu, padarīt nepieejamu ēku atvērtu un atklāt skanīto Baltijas mirdzumu
FOKUSĀ EKONOMIKA. 2024. gadā – ar piesardzīgu optimismu
Kas šogad kļūs lētāks, bet kur jārēķinās ar cenu pieaugumu? Vai kopumā Latvijas ekonomikai šis gads būs labvēlīgs un kur jau tagad var ieraudzīt riskus? Vērtē un prognozē bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš
PASAULĒ. Globālās nedrošības gadi
Kā nule aizvadītais, tā arī jaunais, 2024. gads, visticamāk, paliks vēsturē ar globālu nestabilitāti, ģeopolitiskiem konfliktiem un mēģinājumiem mainīt pasaules kārtību. Kas ir galvenie notikumi un procesi, kuri buja uzmanības centrā aizvadītajā gadā un turpinās būt aktuāli arī šogad? Un kādi ir iespējamie to attīstības scenāriji?
TEHNOLOĢIJAS. Kopā ar robotiem darbā, mājās un uz ielas
Jau šī gadsimta nogalē cilvēku dzīve būšot tik ļoti savijusies ar jaunajām tehnoloģijām, ka eksistēšana bez tām šķitīs neiespējama
IZPĒTĪTS. Kad kārdinājums ņēmis virsroku
Pētnieki dalās receptēs, kā atgūt fizisko un mentālo veselību pēc pārmērīgas gadumijas svētku svinēšanas
AKTUĀLAS PĀRDOMAS. Zaļā Pūķa gada cerības
Pārdomas gada sākumā par mūsu ilgi nerisinātajām problēmām un vēstures atkārtošanās iespēju
LAIKA MAŠĪNA. Mūķene, kura kļuva par svēto
Pirms 95 gadiem Kalkutā (mūsdienās šo pilsētu sauc par Kolkatu) ieradās gados pavisam jauna katoļu mūķene, lai sāktu darbu vietējā skolā. Pēc vairākiem gadu desmitiem viņu ne tikai Indijā, bet arī visā pasaulē zināja kā Māti Terēzi – misionāri, kura visu atlikušo mūžu veltīja tam, lai palīdzētu nabadzīgajiem un sirgstošajiem ļaudīm
Kā arī ŠONEDĒĻ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.