Skolas gaitu atsākšanās ir ļoti piemērots brīdis, lai bērna dienas režīmā ieplānotu ne vien mācībām un interešu izglītības nodarbībām nepieciešamo laiku, bet arī iesaistīšanos mājokļa uzkopšanā, ēdiena gatavošanā un citos saimniecības darbos. Tas ne vien radina pie pienākumiem un disciplīnas, bet arī veido rakstura iezīmes, kas pozitīvi ietekmēs visu turpmāko dzīvi.
Aizvadītajos gados krietni papildinājusies zinātnisko pētījumu ķīpa, kas apstiprina mājsaimniecības darbu pozitīvo ietekmi uz veselību un labklājību. Sākot ar praktiskām iemaņām gatavot ēst un uzkopt mājvietu, kas pieaugušo dzīvē ļauj samazināt tēriņus, retāk apmeklējot sabiedriskās ēdināšanas iestādes un nealgojot apkopēju, un beidzot ar labāku veselības stāvokli.
KUSTĪBĀM UN VESELĪBAI
Noderīgāko aktivitāšu saraksta augšgalā ir dārza darbi. Ravēšana un zāliena pļaušana vasarā, ražas novākšana rudenī un sniega tīrīšana ziemā ir īpaši noderīgi bērniem, kuri nenodarbojas ar sportu. Amerikāņu zinātnieki novērojuši, ka dārza darbos iesaistītajiem pieaugušo dzīvē ir zemāks asinsspiediens un holesterīna līmenis, kā arī viņi retāk piedzīvo sirdslēkmes vai sirgst ar 2. tipa diabētu.
"Skolas dārzkopības programmas uzlabo pārtikas izvēli, akadēmisko sniegumu un samazina vielmaiņas slimības pat visaugstākā riska mazākumtautību bērnu populācijās," portāla JAMA Network Open publicētajā ziņojumā raksta pētījuma autori no Teksasas Universitātes.
Viņi padziļināti analizēja skolas dārzniecības programmā Texas Sprouts iesaistīto bērnu veselības stāvokli. Tajā līdzdarbojas 7 līdz 12 gadu veci skolēni, kuri visā mācību gadā piedalās 18 dārzkopības nodarbībās. Dažkārt tas notiek kopā ar vecākiem, lai visa ģimene varētu papildināt zināšanas par veselīga uztura izaudzēšanu un lietošanu un tādējādi ēdienkartē iekļautu vairāk dārzeņu un šķiedrvielu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 30. augusta - 6. septembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!