Kas koklei kopīgs ar Mērfiju un slavenajiem Mērfija likumiem? Jaunā koklētāja Līga Griķe (19) pasmaida un nospēlē efektīgu, sarežģītu mūsdienu somu komponista Jukas Linkola skaņdarbu, kas saucas: Misters Mērfijs kļūst sentimentāls. Tas gan ir komponēts somu nacionālajam daudzstīgu instrumentam kantelei, taču ne mazāk iespaidīgi skan arī uz koncertkokles. Krāšņus, virtuozus Vīnes klasiķa Jozefa Haidna un Riharda Dubras skaņdarbus Līga iekļāvusi programmā, ar kuru gatavojas 27. jūlijā sacensties lielā, starptautiskā stīgu instrumentu izpildītāju konkursā Espozendē Portugālē. Ja vien izdosies gūt finansiālu atbalstu pašam ceļojumam, ko sadārdzina tas, ka aviobiļete nepieciešama arī koklei.
Šī nebūs pirmā reize, kad viņa būs vienīgā koklētāja konkursā un sacentīsies ar akadēmisko orķestra instrumentu virtuoziem. Tā jau bija šopavasar konkursā London Grand Prize Virtuoso, kurā Līga Griķe ieguva pirmo vietu. Tajā ar soloprogrammu videoierakstiem sacentās mūziķi no visas pasaules un Līga saņēma augstāko punktu skaitu stīgu instrumentu kategorijā līdzās tādiem instrumentiem kā vijole, čells un arfa. Kopā ar citiem laureātiem latviešu koklētāja uzstājās apbalvošanas koncertceremonijā pasaulslavenajā Londonas Karaliskajā Albertholā.
Līdzīga arfai
"Skaidrs, ka tas nav un nevar būt koklētāju konkurss, Portugālē tādu nepazīst. Tur piedalās visu profesionālās akadēmiskās mūzikas instrumentu mūziķi – gan pianisti, gan stīgu un pūšaminstrumentu spēlētāji. Noteikumos ir minēts, ka var pieteikties arī arfisti un ir jāspēlē kopā ar koncertmeistaru, pianistu. Rakstīju, ka kokle ir līdzīga arfai un ka spēlēju tos pašus skaņdarbus. Vai drīkstu piedalīties? Man atbildēja, ka drīkstu. Ļoti labi!" Līgai šādas sarakstes esot jau ierasta lieta. Konkursus viņa sameklē internetā, un tad jāmetas skaidrot, kas ir kokle un ko uz tās spēlē.
Patiešām, kā tad īsti ir? Kokle ir tautas vai akadēmiskās mūzikas instruments? "Es spēlēju nevis etnogrāfisko, bet koncertkokli. Es pat nekad neesmu uztvērusi kokli kā etnogrāfisko tautas mūzikas instrumentu. Es spēlēju kokli tāpēc, ka uz tās varu nospēlēt to, ko es gribu. Man tā ir akadēmiskā mūzika." Līga paskaidro, ka etnogrāfiskā kokle, kuras spēles zvaigzne šobrīd ir Laima Jansone, ir meditatīvs noskaņas instruments, kas īpaši iemirdzas radoša improvizētāja rokās. Savukārt Līgas kokle ir izteikts solo koncertinstruments ar 33 stīgām un slēdžiem skaņu augstumu mainīšanai. Uz tā var spēlēt sarežģītus, modernus skaņdarbus, var pārlikt (pielāgot) visu repertuāru, kas domāts arfām, un lūkot arī citu instrumentu mūzikas pūrā. Protams, var spēlēt arī tautasdziesmu apdares, ko Līga arī dara koklētāju ansamblī, ik gadu Jāņu priekšvakarā muzicējot Zāļu tirgū, kā arī piedaloties Skolēnu dziesmu un deju svētkos. Atšķirībā no Laimas, kura lauž ceļu etnogrāfiskajām koklēm un spēlējot improvizē, Līgai tīk koncertkokle un tas, ka "ir notis priekšā un zinu, kas ir jāspēlē".
Visu rakstu par koklētāju Līgu Griķi lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!