Nolikto atslēgu principu kā izvēles iespēju paredzēs Patērētāju tiesību aizsardzības likums - grozījumi attiecībā uz kredītiem, kuru atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma ķīlu, paredz, ka nu bankām būs jāpiedāvā divi kredīta līgumprojekti - viens, kas paredz nolikto atslēgu principu, un otrs, kurā ir pilna aizņēmēja atbildība par kredīta atmaksu. Kredītņēmējam būs iespēja izvēlēties, tomēr paredzams, ka variantam ar nolikto atslēgu principu kredīta nosacījumi būs krietni neizdevīgāki.
Savukārt Maksātnespējas likuma grozījumi paredz ne vien izslēgt no regulējuma nolikto atslēgu principu, bet arī pārmaiņas fiziskās personas parādu dzēšanas termiņos. Saistību dzēšanas termiņš būs viens gads, ja parādnieka kopējās saistības pēc bankrota procedūras pabeigšanas nepārsniegs 30 000 eiro, vai divi gadi, ja saistības būs no 30 001 eiro līdz 150 000 eiro, un trīs gadi, ja saistības pārsniegs 150 000 eiro.
Jaunie grozījumi likumprojektos salīdzinājumā ar pērn Saeimā apstiprinātajiem grozījumiem būs krietni neizdevīgāki tiem, kuri izmantos nolikto atslēgu principu. Laikraksts Diena jau rakstīja, ka līdz ar to būtībā sākotnējā iecere ir pilnībā izgāzusies - tikpat labi nolikto atslēgu principa varētu arī nebūt, jo īpaša palīdzība ar to netiks sniegta.
Saeimas Finanšu un budžeta (nodokļu) komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (Vienotība) Saeimas sēdē, līdzīgi kā iepriekš komercbanku pārstāvji, skaidroja, ka atteikšanās no nolikto atslēgu principa noteikšanas visiem hipotekārajiem kredītiem ir svarīgs noteikums hipotekāro kredītu pieejamības atjaunošanai. «Pieņemot šos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, mēs vienkārši atkal atveram hipotekārā kredīta iespējas,» teica deputāts. Saeimas opozīcijas Saskaņas frakcijas deputāts Andrejs Elksniņš izvēles ieviešanu nosauca par fikciju, jo iepriekš deputāti noteikuši, ka nolikto atslēgu principam jābūt obligātam. Dodot izvēles iespēju, «regulējums nedarbosies», viņš teica.
Turpretī finanšu ministrs Jānis Reirs (Vienotība) slavējis nolikto atslēgu principu kā izvēles iespēju, jo tas ne tikai ļauj iedzīvotājiem ērtāk tikt pie mājokļa, bet arī ir «būtisks papildinājums valsts atbalsta programmai pirmā mājokļa iegādei jaunajām ģimenēm. Šis ir pareizais virziens, lai rūpētos par mūsu iedzīvotāju labklājību», viņš paudis.
Finanšu ministrija skaidrojusi, ka nolikto atslēgu principa izvēle ir būtiska kredītņēmēju un nozares interešu līdzsvarošanai, lai hipotekārie kredīti mājokļiem nekļūtu nepieejami, savukārt kreditēšana ir svarīgs instruments tautsaimniecības izaugsmes stimulēšanai. Pērn Lietuvā un Igaunijā kreditēšanas izaugsme atsākusies, turpretī Latvijā joprojām saglabājas negatīva kreditēšanas līkne. Ņemot vērā šī brīža ģeopolitiskās situācijas ietekmi uz ekonomiku, svarīgi nodrošināt papildu instrumentus ekonomikas stimulēšanai.