"Ja runājam par baroku, īpaši vēlīno baroku, Johans Georgs Pinzels absolūti skaidri nostājas līdzās El Greko," akcentē Borisa Vozņicka Nacionālās mākslas galerijas ģenerāldirektors Tarass Vozņaks. Viņš ir viens no šīs izstādes koncepcijas autoriem līdzās viņa lietuviešu kolēģiem Vīdam Dolinskam, Ģintarei Tadarovskai un Marijusam Uzorkam.
Negaidītais pavērsiens
"Sākotnēji šī izstāde tika iecerēta kā viens no Viļņas 700 gadu jubilejas centrālajiem notikumiem, taču drīz pēc tās atklāšanas Lietuvas Dižkunigaitijas valdnieku pilī mēs visi pamodāmies ar ziņām par to, ka Ukrainā ir sācies karš, un izstādes turpinājums ieguva jaunu pavērsienu," stāsta Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse, iepazīstinot ar to klātienē. Maija beigās, kad izstāde noslēdzās Viļņā, skulptūru nogādāšana atpakaļ Ļvivā bija pārāk riskanta. Rundāles pils muzejs ierosināja tās uz laiku izvietot savās telpās, dodot iespēju Latvijas iedzīvotājiem un arī apmeklētājiem no ārvalstīm iepazīt svarīgu Ukrainas kultūras mantojuma daļu.
Par izstādes Rundāles pils muzejā centrālo darbu ir izvēlēta Johana Georga Pinzela skulptūra Svētais Joahims, kas padomju laikā tika sabojāta un vērš uzmanību uz paralēlēm starp Latvijas un Ukrainas baznīcu un citu svētvietu likteņiem XX gadsimta otrajā pusē. "Traģiskajos padomju okupācijas gados daudzas katoļu baznīcas un citas svētvietas Rietumukrainā tika slēgtas, izdemolētas un pat nojauktas, savukārt tajās esošās mākslas vērtības tika izlaupītas vai iznīcinātas," atklāj izstādes koncepcijas autori.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 8. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!