Balle beigusies
Diezin vai Drēzdenes Zempera operā, kas slēgta līdz 20. aprīlim, varēs notikt no 23. aprīļa plānotās baroka meistara Filipa Ramo liriskās komēdijas Platē izrādes ar Ingu Kalnu Folijas lomā. "Marta pirmo nedēļu pavadīju Latvijā, svētdien, 8. martā, atgriežoties, vēl paspēju ar vīru un meitu aiziet uz restorānu, un nākamajā dienā viss sākās. Paziņoja, ka, iespējams, slēgs skolas un citas mācību iestādes un ierobežos pasažieru pārvadājumus. Sākumā cilvēki nezināja, kā īsti reaģēt. Daži brīvdienās turpināja ballēties un grilēt gaļu, daži kā dulli skrēja uz veikaliem un izpirka rīsus, miltus, nūdeles, gaļas konservus, saldētas picas un, protams, leģendāro tualetes papīru," Inga Kalna atceras pirmo apjukuma brīdi. Kaimiņiene bezgala sašutusi atgriezusies no vairumtirdzniecības veikala, jo burtiski viss ir "izķerts". Inga nezaudēja mieru: "Es pati esmu padomju laika bērns, saimniekot māku, man vienmēr ir šādi tādi krājumi, kādam laikam pietiks!"
12. martā slēdza visas skolas un citas mācību iestādes, operas un teātrus, koncertzāles, kino, bibliotēkas, sporta zāles, atceļot jebkādus izklaides pasākumus. 16. martā jau slēdza tirdzniecības centrus un veikalus, izņemot pārtikas, mājdzīvnieku pārtikas, būvniecības, saimniecības preču tirgotavas. Lido tikai 5% Lufthansas flotes.
"Ar meitu runājām, ka, paldies dievam, mums pietiek apavu un drēbju, jo vairs jau nav, kur pirkt vai remontēt," Inga Kalna komentē to, ka kopš 23. marta ir slēgti arī masāžas un fizioterapijas, manikīra un pedikīra saloni, frizētavas, skaistumkopšanas saloni un remontdarbnīcas.
"Šodien man ir liela diena – veikalos parādījās milti, dod ne vairāk kā trīs kilogramus. Nopirku divus un priecājos, ka būs mums sestdien pankūkas. Var nopirkt arī vienu tualetes papīra iepakojumu. Vismaz kaut kas! Vienīgi dezinfekcijas līdzekļi ir pazuduši, droši vien uz visiem laikiem. Viss ir izķerts, kaut gan antivirālā iedarbība ir tikai diviem. Tā arī nesapratu, kāpēc cilvēki izpērk antibakteriālās ziepes? Pret vīrusiem tās taču nepasargā!" Ārstu praksēm ir mainījies darba laiks: daudzi tās slēdz, saīsina darba laiku vai konsultē tikai telefoniski. Restorāni pārorientējas uz piegādi mājās. Visur, pat metro un autobusu pieturās, stāv atgādinājumi ievērot divu metru sociālo distanci un bez lielas nepieciešamības neizmantot sabiedrisko transportu. Autobusi brauc gandrīz tukši.
Ingas Kalnas ģimene dzīvo blakus ļoti noslogotam krustojumam. Ir dīvaini agrāk pīķa laikā ļaužu pārpilno ielu redzēt pilnīgi tukšu. Radio bijusi liela diskusija par to, cik tiesisks ir dažu veikalu lēmums neielaist bērnus tirdzniecības telpās, jo viņi ir lielākie vīrusa pārnēsātāji.