Obligātajai literatūrai ir arī otra neaizstājama funkcija – tā palīdz atklāt superspējas mūsu tautā. Lūk, kāds šīs tēmas komentāros dižojas, ka Andreja Upīša Zaļo zemi izņēmis cauri 45 minūtēs, lai gan normāli šādu laiku prasa viens pats Brīviņu saimnieka brauciena apraksts grāmatas sākumā. Ar šīm divām lietām pietiek, lai saprastu, ka obligātajai literatūrai skolu programmās noteikti jāpaliek, turklāt tieši kā obligātajai, nevis ieteicamajai, par kādu obligātā ir pārvērtusies tagad. Jo, kā tika uzsvērts ar padomju laika obligātās literatūras pozitīvo varoņu piemēru, cilvēks rūdās grūtībās!
Nez kāpēc pret katoļu baznīcas svēto sarakstu pēdējā laikā nav dzirdētas tik kategoriskas iebildes, lai gan tas savā ziņā ir līdzīgs obligātās literatūras sarakstam, pareizāk sakot, obligātās literatūras godprātīgo lasītāju sarakstam – iepazīstoties ar svēto dzīves gājumu, redzam vienas vienīgas mocības. SestDiena tomēr atļaujas cerēt, ka šā numura raksti par ieteicamo literatūru un par katoļu svēto kanonizāciju jums nesagādās tādas mokas kā tajos aprakstītajiem obligātās literatūras vai kristiešu vajātāju upuriem.
Šīs SestDienas, 27. oktobra – 2. novembra, numurā lasiet:
SestDienas SALONS. No tačkas stūmēja līdz rektoram. Rīgas Tehniskās universitātes rektors, elektroinženieris Leonīds Ribickis atceras, kā pirms pusgadsimta piedalījies pirmās RTU ēkas būvniecībā Ķīpsalā, kā reiz no strāvas trieciena ielidojis salmos, un stāsta, kā RTU tiek gatavoti nākamie Nobela laureāti.
FOKUSĀ. Sprīdītis modernās drēbēs. Obligāti izlasāmās literatūras saraksti skolēniem šobrīd ir vēsture. Lai gan daudzi to vēl dēvē par obligātu, pareizais vārds būtu "ieteicamā". Diez vai kāds piekristu, ka Kārļa Skalbes pasakas skolā varētu aizvietot ar Stefanijas Meieres Krēslas sērijas romāniem, taču diskusija par ieteicamo literatūru aizvien ir aktuāla: kādā vecumā noteiktus daiļdarbus lasīt, cik svarīgs šajā procesā ir skolotājs un vai ir zelta fonds, no kura atsacīties nekādi nedrīkst.
LATVIJAI VAJAG. Viedu ēdāju. Vai ar ikdienišķām izvēlēm lielveikalā mēs varam ietekmēt arī vidi, un vai nākotnē videi nedraudzīga pārtika varētu kļūt dārgāka? Vai pasauli glābt ir iespējams, un vai, lai to darītu, nākotnē būtu jākļūst par veģetārieti? Vides eksperts un biedrības Zaļā brīvība valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga domā, ka nebūt nē.
PASAULĒ. Kurca jaunā armija. Nākamais Austrijas kanclers Sebastiāns Kurcs dos iespēju atgriezties valdībā galēji labējai Brīvības partijai, kuras pret imigrantiem vērsto retoriku viņš izmantoja, lai uzvarētu parlamenta vēlēšanās.
LAIKA MAŠĪNA. Vai iesākumā bija ēka. Latvijas teātru vēstures skices – no leģendāras tabakas fabrikas līdz Martas Staņas modernisma arhitektūras vērienam
MŪZIKA. Atbilde māsām Skridēm. Dobelē dzimušās māsas vijolniece Kristīne, čelliste Margarita un brālis vijolnieks Roberts Balanas šodien jau ir starptautisku konkursu laureāti, Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas absolventi un pieprasīti koncertmūziķi, taču dzimtenē vienu no viņiem savulaik atskaitīja no Dārziņskolas par kavētām stundām.
TĒMA. Kristīgās ticības etaloni. Regulārā katoļu baznīcas īstenotā kanonizācija – aizvien jaunu ticīgo iecelšana svēto kārtā – liek skeptiķiem runāt pat par "svēto fabrikas" parādīšanos un pretnostatīt Vatikānu šajā ziņā konservatīvajām pareizticīgo baznīcām. Tajā pašā laikā netrūkst arī šādas nostājas aizstāvju, kuri uzskata, ka plašā kanonizācija padara katoļu baznīcu tuvāku ticīgajiem
CEĻOJUMS. Pusceļā uz ziemeļiem. Jakutija jeb Saha ir Krievijas lielākais reģions, kur iegūst dimantus, zeltu, sudrabu un neskaitāmus citus labumus. Tie tiek Maskavai, bet vietējie uzskata, ka patiesie dārgakmeņi meklējami citur – dabā, mākslā un cilvēkos
Kā arī ŠONEDĒĻ, AKTUĀLS VIEDOKLIS, NACIONĀLIE DĀRGUMI, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.
zvirbulēns
zvirbulēns
Zirnim vairāk nelejiet