Viss sākas ar jubilejas ceremoniju, kuras savādība slēpjas tajā, ka nav pārāk saprotams, kas tieši tiek svinēts vai kas tiek godināts. Vai tas ir cilvēks? Ja tas ir cilvēks, vai tas ir vīrietis vai sieviete. Vai tas ir dzīvs vai miris, – piebilst Vladislavs Nastavševs un akcentē, ka šī luga piedāvā daudz interpretāciju iespēju un viss pārējais ir atkarīgs no iestudējuma veidotāju talanta, gaumes un veiksmes (jāatzīmē, ka režisoram šī ir atgriešanās Mihaila Čehova Krievu teātrī, kurā iepriekš viņš ir veidojis izrādi Mēdeja ar aktrisi Gunu Zariņu galvenajā lomā).
Mozaīkas likšana
"Tas, par ko mēs domājām, rakstot šo lugu, bija valoda kā tāda, tās mutācijas, piedzīvojumi un dažreiz arī ķibeles mūsu atmiņā, un viennozīmīga izteikuma neiespējamība. Mūsu varoņi (lai arī cenšas) nevar reproducēt dažus notikumus un aicina šajā juceklī iesaistīties skatītājus," skaidro viens no tekstu grupas Orbīta dalībniekiem Artūrs Punte, kurš šajā projektā piedalās kopā ar trijiem saviem kolēģiem: Semjonu Haņinu, Vladimiru Svetlovu un Sergeju Timofejevu. Viņu kopdarbs ir mēģinājums kaut ko nopietnu un nozīmīgu pasniegt viegli ironiskas muzikālas izrādes formā.
Piecas dziesmas pēc atmiņas būs patiesi komisks un vienlaikus smeldzīgi aizkustinošs ceļojums personīgo atmiņu pažobelēs – varoņi dosies uz savu mērķi, piemērot dažādas maskas, apkopojot atmiņu fragmentus, balstoties uz asociācijām, griežoties pie zinātniskiem pētījumiem, izmantojot profesionāla dziednieka palīdzību un sacerot pat apsveikumus jubilejās. "Tā ir kā mozaīka, kas tiek likta izrādes laikā – ar visu aktieru un skatītāju pūliņiem tiek radīta kopbilde, kura katram var sanākt atšķirīga, un baudu no šī iestudējuma var gūt, tikai līdzdarbojoties šajā notikumu rekonstrukcijā," atklāj Vladimirs Svetlovs.
Tekstu grupa Orbīta vēlētos šajā izrādē redzēt visdažādākos skatītājus. Tos, kam būtu interesanti, kā iemīļotie aktieri tiek galā ar ne tik vienkāršu, daudzslāņainu, nelineāra sižeta uzdevumu vairākos līmeņos. Tos, ko allaž aizrāvis eksperiments un jaunu formu meklējumi. Tos, kas īpaši izjūt vārdu, tostarp vārdu dzejā. Un tos, kam interesē, ko tekstu grupa un Vladislavs Nastavševs kopā var izdomāt. "Man šī sadarbība ir interesanta pieredze, jo Orbītas dalībniekiem ir sava gadu gadiem izstrādāta estētika un man kā cilvēkam ar saviem paņēmieniem ir aizraujoši eksistēt dialogā ar viņiem. Mēs cenšamies viens otrā klausīties un savstarpēji bagātināties," uzsver Vladislavs Nastavševs.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 27. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!